Oumuamua kosmiczny lodowiec
Źródło: nasa.gov

Tajemnicza skała okazuje się być kosmicznym lodowcem. Naukowcy opublikowali nowe badania

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Czerwca 2020

Oumuamua jest kosmiczną skałą, która przybyła do naszego Układu Słonecznego z innej galaktyki. Od swojego pojawienia się budził silne emocje u astronomów, a niektórzy sądzili, że to nawet statek kosmiczny. Prawda okazuje się mnie mniej zaskakująca, gdyż obiekt najpewniej jest... kosmicznym lodowcem.

Kosmiczny lodowiec, który przywędrował do nas z innej galaktyki? Brzmi jak niezłe science-fiction, jednak możliwe, że ta teoria okaże się prawdą.

Oumuamua

Oumuamua to kosmiczna skała, która od początku swojego pojawienia się na teleskopach badaczy kosmosu wywołała niemałe poruszenie w świecie astronomii. W końcu to również wydarzenie, jakiego próżno szukać gdzie indziej - obiekt, który przywędrował do naszego Układu Słonecznego spoza jego granic. Czy więc jest? Ogromnym i podłużnym kawałkiem innej planety? Statkiem kosmitów? Teorii było wiele, jednak żadna nie doczekała się oficjalnego potwierdzenia. Najnowsze badania pokazują jednak, że prawda może być nie mniej zaskakująca. Zdaniem badaczy, kosmiczny obiekt jest czymś w rodzaju naszych własnych, ziemskich, lodowców.

Kosmiczny lodowiec

Choć naukowcy niemal od początku założyli, że niepotwarzalny kształt Oumuamua oznacza to, że obiekt jest fragmentem czegoś większego, np. asteroidy czy komety, najnowsze badania autorstwa badaczy Darryla Seligmana z Uniwersytetu w Chicago i Gregory'ego Laughtona z Uniwersytetu w Yaleprzeczą tym teoriom. Wydłużony i spłaszczony dysk okazać się może kosmiczną wersją góry lodowej, czyli ogromnym fragmentem zamrożonego wodoru. Naukowcy sugerują, że zamrożony kawał wodoru może oznaczać, iż w całym kosmosie takich obiektów może być znacznie więcej.

Skąd jednak pochodzą tego rodzaju obiekty? Tego raczej nie uda się ustalić. Przynajmniej na razie, bo sama wyjątkowość kosmicznego "placka" wodoru jest na tyle ciekawa, że skupia on sobie coraz większą uwagę. NASA planuje wysłać na skałę specjalną sondę mającą zebrać próbki. Być może takie analizy przyniosą jeszcze bardziej zaskakujące rezultaty.

Zobacz także:

  1. Niesamowite znalezisko w Lublińskiej szkole. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  2. Ludzkie kości na Marsie? Sprawa została wyjaśniona
  3. Naukowcy nie mają wątpliwości. Lato będzie jednym z najgorętszych od dawna
  4. NASA wysyła na Księżyc kolejny łazik. To początek kosmicznego górnictwaNastępny artykuł