Panele słoneczne
Źródło: Unsplash

Odnawialne źródła energii w Polsce tak samo skuteczne jak tradycyjne elektrownie. To oznacza duże oszczędności w naszych kieszeniach

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Czerwca 2020

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej istotne w kwestii polskiej energetyki. Największą ich częścią jest sektor energii słonecznej. Łączna moc OZE w naszym kraju przekroczyła już 10 GW! To naprawdę duży sukces.

Energia odnawialna jest coraz bardziej istotną częścią polskiej energetyki. Łącznie moc pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii przekroczyła właśnie 10 GW.

Polski sektor energetyczny

Okazuje się, że odnawialne źródła energii są w Polsce coraz bardziej istotne. W końcu działania podejmowane przez Komisję Europejską zmierzają do zeroemisyjnego systemu energetycznego, które wspomniane OZE są integralną częścią. Pełnomocnik rządu ds. OZE i wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska informuje, że Polska coraz prężniej rozwija się w tym segmencie. Jednocześnie warto pamiętać, że, jak zauważył Zyska, sektor energii odnawialnej w naszym kraju rozwija się przede wszystkim dzięki wprowadzonemu w 2016 roku systemu aukcyjnego. Innymi sposobami wspierania OZE w Polsce to m.in. systemy feed-in premium (FiP) oraz feed-in tariff (FiT),

Energia odnawialna coraz bardziej istotna

Wiceminister poinformował także, że moc odnawialnych źródeł energii w naszym kraju przekroczyła już 10 GW! Dodał, że podobną moc mają elektrownie tradycyjne - w Bełchatowie, Turowie i Opolu. To ogromny sukces, co istotne jest nie tylko dla środowiska, ale również dla naszych kieszeni. Zdaniem pełnomicnika rządu dynamiczny rozwój źródeł fotowoltnicznych spowodował, że to właśnie one są najbardziej istotnym elementen OZE w Polsce. Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc!

Energetyka w trosce o klimat i nasze pieniądze

Zdaniem wiceministra taki sukces wynika równocześnie z przyrostu programów energetycznych, takich jak Mój Prąd, Agroenergia czy Energia Plus. "Dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze" - powiedział Zyska. "Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju magazynu energii. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni" - dodał wiceminister cytowany przez Polsat News.


Zobacz także:

  1. Philips 272B1G – monitor FullHD wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu
  2. Robert Biedroń zabrał głos w sprawie sieci 5G w Polsce. "To nie są działania ani spójne, ani mądre"
  3. Flash Player odchodzi do lamusa. Adobe zaleca usunięcie wtyczki
  4. Nowy sposób na dezynfekcję maseczki ochronnej. Wystarczy podłączyć ją do USBNastępny artykuł