Okratek australijski zwany palcami diabła.
Źródło: flickr

"Palce diabła" pojawiły się w polskich lasach. Poznasz je po zapachu padliny

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
27 Sierpnia 2020

Krwistoczerwone ramiona, zapach zepsutego mięsa, powykrzywiane palce. Okratek australisjki w pełni zasłużył sobie na przydomek “palce diabła”. Ten charakterystyczny grzyb właśnie pojawił się w Polsce.

Okratek australijski jest grzybem, który niezwykle rzadko pojawia się w Europie. Preferuje on o wiele cieplejsze rejony świata, takie jak Australia czy Afryka.

Palce diabła w Polsce nie od dziś

Chociaż niezwykle rzadki, to okratek australijski był już widywany na terenie Polski. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko ze względu na zamiłowanie tego grzyba do wysokich temperatur. Pierwsze informacje na temat pojawienia się tego okazu w Europie datuje się na 1914 rok. Wtedy znaleziono go we Francji. W Polsce po raz pierwszy palce diabła pojawiły się w 1975 roku w okolicach Biłograja. Od tego czasu okratek był spotykany od czasu do czasu, przeważnie na południu Polski (chociaż w Tatrach został zauważony dopiero w 2014 roku).

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaCzytaj dalej

W ostatnim czasie o obecności tego charakterystycznego grzyba informowali mieszkańcy Jasła, którzy zauważyli go w Gorajowickim Lesie na Podkarpaciu. Kilka dni temu widziano go również w Hucisku (gmina Gdów, powiat wielicki), a w czerwcu odnaleziony został w okolicach Grudka nad Dunajcem. Do naszego kraju grzyb trafił najprawdopodobniej wraz z transportem australijskich roślin do ogrodów botanicznych, chociaż naukowcy uważają, że mogły go również przynieść ptaki migrujące w tereny, gdzie palce diabła występują na co dzień. Zdjęcia prezentujące ten egzotyczny okaz w polskich lasach możecie znaleźć tutaj.

Jak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmemJak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmemCzytaj dalej

Czy palce diabła są niebezpieczne?

Okratek australijski należy do grzybów z rodziny sromotnikowatych. Osiąga wielkość około 15 centymetrów, a po osiągnięciu dojrzałości jego górna część rozpada się na 4-6 ramion tworząc charakterystyczne czerwone macki. Dolna część grzyba jest biała lub biało szara. To nie jednak wygląd, a zapach jest jego znakiem rozpoznawalnym. Za grzybem ciągnie się nieprzyjemny odór rozkładającego się mięsa lub padliny. Woń ta przyciąga do niego liczne muchy i inne owady.
Jego naturalnym miejscem występowania jest Australia, Tasmania, Nowa Zelandia, Mauritius, południowo-wschodnia część Afryki. Grzyb ten lubi upalną pogodę i wysoką trawę. Chociaż uznaje się go za niejadalnego, to nie jest trujący ani niebezpieczny (chociaż oczywiście nie polecamy sprawdzać jego możliwości w przypadku znalezienia).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym kraju
  2. Bill Gates w natarciu. Inwestuje w satelity konkurujące ze Starlinkiem
  3. Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciąga
  4. Jak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmem

Następny artykuł