Mężczyźni trzymający flagi. Tęczowa flaga na pierwszym planie. Tłum w tle.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy orientacja seksualna to ideologia? Polska Akademia Nauk z jasną odpowiedzią

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

W specjalnym oświadczeniu, Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że orientacja seksualna "nie jest produktem ideologicznej indoktrynacji ani kwestią mody lub swobodnego wyboru". Co to dla nas oznacza?

Komitet Bioetyki PAN zaapelował za pomocą wpisu na swojej stronie internetowej do wszystkich uczestników życia publicznego. Wpis dotyczy mowy nienawiści w kierunku osób homoseksualnych, biseksualnych oraz transpłciowych.

Trudne czasy dla osób nieheteronormatywnych

W obecnych czasach coraz więcej słyszy się o odmiennych orientacjach seksualnych. Osoby, które czują, że są homoseksualne lub biseksualne czy też transpłciowe, coraz częściej odważają się o tym mówić bez strachu. Niestety dosyć duża część osób heteroseksualnych w dalszym ciągu uważa, że dla przykładu homoseksualizm to choroba. Nietolerancja w tym temacie prowadzi do tragicznych skutków, w samej Polsce mieliśmy już kilka przypadków, w których osoby o odmiennej seksualności popełniły samobójstwo ze względu na brak akceptacji społeczeństwa. Lekarze związani z tematem zapewniają jednak, że odmienna orientacja seksualna jest czymś naturalnym i nie ma tutaj mowy o żadnego rodzaju wypaczeniach.

Homoseksualizm to nie choroba

Eksperci z Polskiej Akademii Nauk w swoim apelu podkreślili, że homoseksualizm czy biseksualizm nie jest chorobą ani zaburzeniem. Komitet swoim stanowiskiem chce zwalczać zachowania nietolerancyjne i mowę nienawiści wobec osób identyfikujących się jako osoby o odmiennej orientacji seksualnej. “Współczesna nauka, opierając się na dowodach, jednoznacznie stwierdza, że orientacja seksualna człowieka jest wrodzona i determinowana przez czynniki biologiczne (genetyczne, hormonalne), psychologiczne i społeczne” - tłumaczy Polska Akademia Nauk.

PAN przeciwko nietolerancji

W oświadczeniu opublikowanym przez PAN czytamy również, że: “Żadna organizacja polityczna i społeczna nie powinna tolerować w swoich szeregach osób posługujących się mową nienawiści i pogardy wobec kogokolwiek, w tym wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy, tragiczny trend w mediach społecznościowych. Bezmyślni rodzice robią krzywdę swoim dzieciom
  2. Trump podzieli się szczepionką na koronawirusa z Polakami? "Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka"
  3. 5G jest bezpieczne. Naukowcy są przekonani, że pikokomórki zmniejszają promieniowanie
  4. Skandal w kościele. Alkohol w kropielnicy, policja musiała interweniować

Następny artykuł