Kula ziemska w maseczce ochronnej.
Źródło: pixbay.com

Naukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydaje

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
12 Listopada 2020

Koronawirus, póki co wydaje się tylko rosnąć w siłę. Przynajmniej w Polsce. Sytuacja na świecie kształtuje się różnie, niemniej temu, co widzimy dziś za oknem, daleko do „normalności”, która była naszą codziennością jeszcze rok temu. Kiedy (jeśli w ogóle) ją odzyskamy?

Rosnąca w zawrotnym tempie ilość obostrzeń wprowadzanych w naszym kraju nie napawa optymizmem co do przyszłości. Przepełnione szpitale, ludzie umierający na ulicach z powodu niewydolności służby zdrowia nie wpływają najlepiej na morale Polaków. Nadzieja coraz bardziej umiera, jednak niektórzy eksperci prognozują rychły powrót do normalnego życia.


Normalność zbliża się wielkimi krokami


Część z nas pogodziła się już z myślą, że nie wyjdzie ze znajomymi na piwo do baru przez rok, jak nie więcej. O spacerze bez maseczki na twarzy już nawet nie ma co marzyć. Nowa rzeczywistość uderzyła nas z ogromnym impetem i wszelkie znaki na niebie i ziemi zdają się mówić, że powinniśmy do tego przywyknąć, bo sytuacja nie ulegnie poprawie zbyt prędko.


Ostatnio jednak pojawiły się informacje ze strony takich firm jak Pfizer i BioNTech, koncernów farmaceutycznych pracujących nad szczepionką na COVID-19. Według nich, do końca bieżącego roku ma ją powstać już 2 lub 3 skuteczne szczepionki, gotowe do zaaplikowania pacjentom.

Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misjiHistoryczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misjiCzytaj dalej


Prognozy profesora z Wielkiej Brytanii


Profesor John Bell z Uniwersytetu w Oxfordzie uważa, że taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Według jego prognoz, do Wielkanocy życie w Zjednoczonym Królestwie niemal całkowicie wróci do normy, a pandemia pozostanie już tylko wspomnieniem.


Naukowiec uważa, że prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń wynosi około 70-80%. Zaznacza jednak, że te szacunki mają sens tylko pod warunkiem, że rząd nie zepsuje dystrybucji szczepionek od strony logistycznej.

Jak odstraszyć niedźwiedzie? Japończycy stworzyli robota, który przerazi nawet najgroźniejsze drapieżnikiJak odstraszyć niedźwiedzie? Japończycy stworzyli robota, który przerazi nawet najgroźniejsze drapieżnikiCzytaj dalej

Szczepionki wciąż są niepewne


Mimo że wypowiedź profesora Bella ma bardzo optymistyczny wydźwięk, badacz zdaje sobie sprawę z faktu, że przed twórcami szczepionek jeszcze wiele pracy. Zarówno wynalazek Pfizera jak i drugiego koncernu nie są jeszcze dopuszczone do produkcji.


Pod znakiem zapytania stoi między innymi bezpieczeństwo szczepionek. Przed koncernami jeszcze wiele badań i testów, miejmy jednak nadzieję, że przynajmniej jedna z nich okaże się skuteczna i bezpieczna dla naszego zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Rewelacyjna, błyskawiczna surówka z kapusty z dodatkiem koperku. Zrobisz ją w 5 minut i od razy jest gotowa do podania


Wielkanoc bez maseczek?


Czy prognozy oksfordzkiego naukowca mają szansę się sprawdzić? Być może. Wszystko zależy od postępu prac nad szczepionką oraz późniejszej dystrybucji leku. Pewnym jest natomiast, że desperacko go potrzebujemy. Pracownicy polskiej służby zdrowia potwierdzają tę smutną prawdę każdego dnia.

Gigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałGigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pudelek stracił właścicieli przez koronawirusa. Gdy myślał, że nikt mu już nie został, w drzwiach stanął niespodziewany gość
  2. Dramat wspaniałego kota. Ma tylko 9 miesięcy, a już wydano na niego wyrok
  3. Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite fakty
  4. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę
  5. NASA podpisała historyczne umowy z 17 firmami. Zajmą się rewolucyjną technologią kosmiczną
  6. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  7. Oddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innym

Następny artykuł