Laborantka podczas badań.
Źródło: Wikipedia Commons

Pandemia niczego ich nie nauczyła. Ogromne cięcia budżetowe w nauce

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Lipca 2020

Pandemia koronawirusa wymusiła na światowych rządach przekazanie ogromnych sum pieniędzy na ośrodki badawcze w celu opracowania skutecznej walki z wirusem SARS-CoV-2. Teraz kiedy epidemia wydaje się opanowana, sytuacja się zmienia.

Ta sytuacja mogła przekonać polityków, że w nauke warto inwestować duże pieniądze. Tak się jednak nie stało, a kolejne europejskie placówki naukowe tracą dofinansowania.

Epidemia gaśnie, gaśnie finansowanie

Sytuacja, w której ucina się budżet na badania naukowe w momencie, kiedy problem znika nie jest niczym nowym. Kiedy wybuchła epidemia SARS w 2002 roku, ogromne pieniądze zasilały budżety placówek naukowych pracujących nad skuteczną walką z wirusem. Kiedy pandemia wygasła, źródełko z pieniędzmi również wyschło. Wtedy sytuacja nie była aż tak groźna, teraz pandemia osiągnęła poziom globalny, a politycy zachowują się identycznie.

Obrazy Techgame"Obca forma życia" pełza po polskich Tatrach. Nagranie przedziwnego zjawiskaCzytaj dalej

Cięcia w budżecie? Najpierw nauka

Nie jest tajemnicą, że gdyby finansowania laboratoriów pracujących nad badaniem wirusa SARS nie zostały przerwane, to walka z wirusem SARS-CoV-2 mogłaby okazać się o wiele łatwiejsza. Z takim przeświadczeniem moglibyśmy się spodziewać, że politycy wyciągnęli wnioski i ośrodki badawcze walczące z nowym koronawirusem będą w dalszym ciągu finansowane. Kiedy pojawiła się potrzeba oszczędzania, to właśnie one straciły fundusze jako pierwsze.

Niesamowita tarcza niewidzialności. Nagranie pokazuje możliwości kamuflażuNiesamowita tarcza niewidzialności. Nagranie pokazuje możliwości kamuflażuCzytaj dalej

Horyzont Europa nie wygląda zbyt pięknie

Za główny przykład takiego zachowania można podać chociażby plany dofinansowania projektu Horyzont Europa. Kiedy pandemia panowała w Europie, a wszystkie kraje były przeświadczone, że nauka wymaga solidnych inwestycji, aby zwalczyć epidemię mówiło się, że Horyzont Europa dostanie dofinansowanie rzędu 120 miliardów euro. Kiedy sytuacja się uspokoiła kwota ta spadła najpierw do 86 miliardów, a ostatecznie zatrzymała się na 81 miliardach euro.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Obca forma życia" pełza po polskich Tatrach. Nagranie przedziwnego zjawiska
  2. W Jeleniej Górze przebadano 100 dzieci. Wyniki są druzgocące, rakotwórcza substancja u najmłodszych
  3. Unia Europejska wprowadza nowy podatek. Polska na celowniku, zapłacimy wszyscy
  4. Przerażające słowa Elona Muska. Ostrzegł cały świat przed niebezpieczeństwem

Następny artykuł