Starówka w Toruniu zdjęcie z Drona.
Źródło: Pixabay

W Toruniu powstała największa panorama w Polsce. Efekt jest nieziemski

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Sierpnia 2020

35-gigapikselowa panorama starówki Torunia jest obecnie największym w Polsce zdjęciem tego typu. Wydrukowana fotografia może mieć łącznie 50 metrów długości i 20 metrów wysokości.

Za stworzenie ogromnej panoramy odpowiadają artyści fotograficy Marek Czarnecki oraz Jadwiga Czarnecka. Panorama jest największym tego typu obiektem w Polsce i znajduje się w czołówce największych zdjęć panoramicznych na świecie.

Największe panoramy w Polsce

Dotychczas jedną z największych panoram zdjęciowych w Polsce była panorama Warszawy, która została wykonana przez Radosława Piotrowskiego. Stworzył on prawie 14-gigapikselową panoramę, na której widzimy lewobrzeże Warszawy z całą zabudową centrum miasta. Przy najnowszym dziele toruńskich fotografików, warszawska panorama może uchodzić jednak jedynie za “trochę większe” zdjęcie.

Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówDoigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówCzytaj dalej

1700 pojedynczych zdjęć na jedną wielką fotografię

Panorama została wykonana z Kępy Bazarowej w Toruniu. Miejsce jest dobrze znane zarówno mieszkańcom, jak i turystom, ponieważ mieści się około 100 metrów od pomostu widokowego po lewej stronie Wisły. Panorama została stworzona za pomocą aparatu Canon 5DS z matrycą 50 Mpix oraz obiektywu Canon EF 400 mm, f/2,8L IS III USM. Do uzyskania odpowiedniego efektu użyty został również konwerter zwiększający ogniskową obiektywu Extender EF 2x III. Łączna ogniskowa wyniosła więc 800 mm.
Aby stworzyć panoramę, artyści wykonali 1700 zdjęć, które się składają na tę fotografię. Wykonanie zdjęć (w formacie RAW) zajęło ponad 3 godziny. Zdjęcie wymagało uwzględnienia wielu czynników, takich jak odległość między obietkami. W tym celu wykorzystano ogniskową 800 mm oraz czułość ISO 1600. Migawka ustawiona została na 1/640 sekundy przy przesłonie F29. Zdjęcie zostało wykonane 18 lipca 2020 roku.

W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaW Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaCzytaj dalej

Ogromna ilość danych i oszałamiający efekt

Po odpowiednich konwersjach zdjęć i obróbce graficznej, pliki zostały przekonwertowane, połączone w jedną panoramę i zapisane. Panorama oprócz tego, że ogromna rozmiarami, waży 95 GB. Komputer, który był odpowiedzialny za konwersję pracował nieprzerwanie przez 30 godzin, aby osiągnąć wymagany efekt. Następnie obróbka zdjęcia w Photoshopie zajęła kolejny tydzień i kolejne 24 godziny konwersji. Zdjęcie 35-gigapikselowej panoramy starówki Torunia pozwala na wydruk w maksymalnych rozmiarach 50 metrów długości i 20 metrów wysokości (łączna powierzchnia panoramy to 2280 metrów kwadratowych). Gotowy efekt możecie zobaczyć klikając tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientów
  2. Sony PlayStation VR 2 nachodzi. Nowy headset wirtualnej rzeczywistości już niedługo
  3. Poznańscy inżynierowie zaskoczyli cały świat. Koncerty kapitalne jak nigdy
  4. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla

Następny artykuł