Czołgi należące do amerykańskiej armii w Iraku.
Źródło: Wikipedia Commons

Odnaleziono biblioteki Państwa Islamskiego. Zawierają, m.in. dane z ataku na World Trade Center

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Września 2020

Państwo Islamskie oficjalnie upadło ponad 3 lata temu. Jak się jednak okazuje, w Internecie funkcjonują jednak ogromne bazy zbierające miłośników ISIS. Właśnie ujawniono ogromne zbiory danych. 

Grupa specjalistów odkryła wzmożoną aktywność propagandową na terenie Syrii i Iraku. Świadczą o tym ogromne archiwa z materiałami propagandowymi, w których znaleźć można, między innymi, dokumenty zdradzające szczegóły na temat ataków z 11 września 2001 roku.

Caliphat Cache to ogromne archiwum Państwa Islamskiego

Jak informują specjaliści, cyfrowa biblioteka zbierająca materiały propagandowe nieistniejącego już Państwa Islamskiego zawiera około 90 tysięcy zapisów z materiałami propagandowymi. Według wyliczeń, miesięcznie przegląda je ponad 10 tysięcy osób. Większość osób stanowią mężczyźni między 18 a 24 rokiem życia, którzy pochodzą z Bliskiego Wschodu. Ruch w 40% napędzany jest dzięki mediom społecznościowym, w szczególności przy użyciu platformy YouTube. Autorzy materiałów publikują również liczne instrukcje, jak omijać usługi Google na rzecz bezpieczniejszych rozwiązań.

Niezwykłe odkrycie naukowców. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewiejeNiezwykłe odkrycie naukowców. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewiejeCzytaj dalej

Państwo Islamskie bez tajemnic

W 2019 roku zmarł przywódca Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi. Tuż po jego śmierci eksperci do spraw bezpieczeństwa odnaleźli repozytorium zawierające dane propagandowe ISIS. O całej sprawie poinformowało BBC, które podkreśliło, że archiwum udało się odnaleźć dzięki postom z mediów społecznościowych, które zawierały linki do wyżej wymienionych repozytoriów. W materiałach udostępnianych przez Państwo Islamskie odnaleźć można między innymi szczegółowe opisy ataków terrorystycznych na World Trade Center z 11 września 2001 roku oraz z zamachu na londyńskie metro z 7 lipca 2005 roku. Archiwa zapisane są w 9 językach. Wśród informacji zdradzanych przez Kalifat, możemy się dowiedzieć w jaki sposób skonstruowane były bomby użyte do ataków terrorystycznych, w jaki sposób zostały przygotowane i jak kupić odpowiednie składniki do stworzenia swojej własnej bomby.

Pszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowcówPszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowcówCzytaj dalej

Archiwów nie da się po prostu zablokować

Śledczy od roku przyglądają się całej sprawie, nie mogą oni w łatwy sposób zablokować kontrowersyjnych treści ze względu na zabezpieczenia, które poczyniło ISIS. Materiały są przechowywane na wielu różnych serwerach, są szyfrowane, a administratorzy serwerów nie ponoszą odpowiedzialności za publikowane treści. Ekspertom pozostaje monitorowanie ruchu na podejrzanych stronach i śledzenie ich użytkowników. Odkryte archiwa sugerują, że nie tylko Państwo Islamskie tak naprawdę nie upadło, a wręcz zyskuje ponownie na sile, zbierając wokół swoich stron coraz większe grono wyznawców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy ogłaszają przełom. Sztuczna skóra doskonała tak samo, jak prawdziwa
  2. Pszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowców
  3. Chcą wysłać w kosmos "silos na mleko". Maszyna SpaceX uniosła się na wysokość 150 m [wideo]
  4. Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologii

Następny artykuł