Ślimak jedzący truskawkę
Źródło: MaxPixel

Powinniśmy ratować pasożyty. Naukowcy tłumaczą, czemu jest to tak ważne

Artur ŁokietekArtur Łokietek
3 Sierpnia 2020

Pasożyty są przez ludzi kojarzone niezwykle negatywnie. Okazuje się, że pełnią niebagatelną rolę w funkcjonowaniu fauny i flory. Najnowsze badania naukowców pokazują, jak bardzo ważne jest ratowanie konkretnych gatunków.

Wywołują ludzkie choroby, powodują epidemie... I powinniśmy je chronić? Niezupełnie konkretnie te negatywne dla nas, ale od większości z pasożytów zależy nasz ekosystem.

Pasożyty są ważniejsze, niż myślisz

Urocze kotki, narażone na wyginięcie słonie, czy zagrożone ryby... te wszystkie osobniki przykuwają naszą uwagę i nierzadko powodują chwilowe poluzowanie portfela, aby wspomóc działania mające na celu pomoc w przetrwaniu takich zwierząt. Ale pasożyty? "A fe!", "powodują choroby", "są zagrożeniem" - no, nie do końca. Okazuje się, że ze wszystkich znanych nam pasożytów (szacuje się, że znamy ich zaledwie 10 procent) wyróżnia się jedynie około czterech procent stanowiących zagrożenie dla ludzi. A reszta jest kluczowym czynnikiem regulującym funkcjonowanie ekosystemu. Dla przykładu - gdyby dany gatunek pasożytów wymarł, konkretne zwierzęta mogłyby niezwykle szybko zwiększyć swoją liczebność, stając się wręcz szkodnikami. Chelsea Wood, wraz z zespołem wielu innych naukowców z różnych placówek naukowcych postawili sobie niezwykle ambitny cel - pomoc dla pasożytów. W piśmie "Biological Conservation" opublikowali oni artykuł dotyczący 12 kroków mogących pozytywnie wpłynąć na pasożyty, które są kluczowe dla regulacji fauny i flory.

Globalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarmGlobalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarmCzytaj dalej

Nie tylko koronawirus

"Nawet, gdy nie wiemy za dużo na temat różnych gatunków pasożytów, wciąż możemy powziąć środki, które pomogą nam w zachowaniu ich bioróżnorodności" - twierdzi Skylar Hopkins ze Stanowego Uniwersytetu Karoliny Północnej. Wśród 12 opracowanych przez badaczy kroków, zapewne najbardziej wyróżnia się ten, zgodnie z którym powinniśmy zidentyfikować co najmniej połowę istniejących na naszej planecie pasożytów w ciągu kolejnych 10 lat. Pomoże to w lepszym ich poznaniu i zrozumienia zasad funkcjonowania. Oczywiście powstają tu obawy na temat "ratowania" szkodliwych dla ludzi patogenów. Na szczęście naukowcy wyjaśniają, że w ich planie nie uwzględniono gatunków mogących stanowić zagrożenie dla ludzi czy zwierząt, gdyż powinny być pod ścisłą kontrolą.

Ogromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofaOgromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofaCzytaj dalej

Zaraza czy wyginięcie?

Wcześniejsze dokonania dr Wood dotyczy m.in. wpływu zmian klimatycznych na pasożyty. Poruszono wtedy dość ważny temat - czy grożą nam kolejne epidemie? W końcu naukowcy obawiają się powolnego wymierania kolejnych gatunków pasożytów, a nie ich zwiększenia. Wood wyjaśnia, że modele biologiczne pozwalają sądzić, iż świat podąża obiema drogami na raz. Przeprowadzono badania na 16 specjalnych stawach w Kalifornii - część z nich była stworzona tak, aby przyciągać ptaki (które często stanowią finał podróży pasożyta), a częśc wręcz przeciwnie. Opublikowane po kilku latach wyniki okazały się co najmniej zaskakujące. Część z pasożytów zareagowała zmniejszeniem swojej liczby, gdy pojawiło się więcej ptaków, a część zwiększyła swoją populację. Oznacza to, zdaniem naukowców, że nie da się oszacować konkretnej ścieżki, którą obiorą pasożyty w obliczu zmian klimatycznych, a obydwa scenariusze mogą ze sobą współisniteć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowita symulacja NASA. Śledź na żywo lot łazika Perseverance na Marsa
  2. Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenie
  3. Naukowcy są przerażeni. Fatalne skutki globalnego ocieplenia na Antarktydzie
  4. Niesamowita symulacja. Tak wygląda zderzenie dwóch planet

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł