Pegasus
Źródło: wikipedia

Pamiętacie konsolę Pegasus? Każde polskie dziecko chciało ją mieć

Kuba WielochKuba Wieloch
19 Września 2020

Większość Was powinna jeszcze pamiętać tę konsolę. Pojawiła się na rynku na początku lat 90

Pegasus pojawił się w Polsce na początku lat 90. Była to 8-bitowa konsola gier wideo, wiedzą powszechną jest również, że polski produkt był klonem japońskiej konsoli Famicom.

Historia polskiej konsoli Pegasus


Lata 90 były prawdziwym rajem dla przedsiębiorców z kapitałem, którzy chcieli się szybko wzbogacić. W wyniku zmian ustrojowych możliwe było wówczas zakładanie własnych przedsiębiorstw. Pegasus jest efektem działania dwóch biznesmenów – Dariusz Wojdygi i Marka Jutkiewicza, którzy wykorzystali niszę na rynku i stworzyli klona japońskiej konsoli Famicon.

Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdęTajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdęCzytaj dalej

Przedsiębiorcy wykorzystywali każdą lukę prawną


W roku 1991 z inicjatywy polskich biznesmenów powstała firma BobMark International, która zajęła się importem sprzętu. Co ciekawe, aby nie płacić podatków, wspólnikiem firmy stał się Duńczyk Peter Horlyck. Pierwszym modelem firmy był Pegasus MT-777DX, który przniósł w 1992 zyski 300 tysięcy złotych (30 mld przed denominacji waluty).

Podrabiali wszystko co się dało


W roku 1993 pojawiły się na polskim rynku takie now ości jak Super Pegasus oraz Pegasus Game Boy (który był nomen omen klonem produktu firmy Nintendo, a różnił się brakiem Game Linku i diody sygnalizującym wyczerpanie baterii). Wtedy też polskie bazarki zalała fala podrabianych konsol Pegasus, co było dość komiczną sytuacją, wszak sam Pegasus był podróbką. Pomimo tego firma BobMark sprzedawała w 1993 roku około 4000 konsol i 5000 gier miesięcznie.
Wszystko zmieniła ustawa o prawach autorskich z roku 1994. Wtedy to firma BobMark musiała pozbyć się wszystkich gier bez licencji ze sprzedaży. Przedsiębiorcy wykupili jednak prawa autorskie do gier Codemasters i Sachen. Niestety, w tym samym roku na polski rynek weszła japońska firma Nintendo i wprowadzono polski program antypiracki.

Gwóźdź do trumny

Co łączy pioruny i żyrafy? Absurdalne wyniki badańCo łączy pioruny i żyrafy? Absurdalne wyniki badańCzytaj dalej


W 1995 firma zaczęła drastycznie tracić na popularności ze względu na sprzedaż PlayStation w kraju. Próbowano jeszcze wprowadzić następcę konsoli o nazwie Power Pegasus, który rzecz jasna był klonem innego produktu, a mianowicie Sega Mega Drive. Ostatnie konsole Pegasus sprzedawano w roku 1997, jednakże już wtedy firma była na skraju bankructwa.


A Wy jak wspominacie konsole Pegasus?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owca zabalowała u weterynarza. Przekomiczne wygibasy zwierzaka sprawiają, że aż samemu chce się tańczyć
  2. Obiad idealny, od razu poprawia nastrój. Placki ziemniaczane z cudownym sosem podbiją twoje kubki smakowe
  3. Laserowa superbroń na amerykańskich myśliwcach. Zmiany w uzbrojeniu już niedługo
  4. Ponad 1000 nowych zakażeń Covid-19 w ciągu doby. Czy polityka rządu jest odpowiednia? Aplikacje nie pomagają
  5. Na Marsa polecą wyłącznie kobiety? Powód jest prozaiczny
  6. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?

Następny artykuł