Sławomir Nowak
Źródło: Wikimedia Commons

Nie tylko Sławomir Nowak był podsłuchiwany Pegasusem. Innych również śledzono, lista znanych osób

Pegasus mógł przyczynić się do głośnego zatrzymania Sławomira Nowaka. Jest to główna informacja dzienników telewizyjnych w naszym kraju. CBA to organ, który doprowadził do zatrzymania znanego polityka.

Pegasus, oprogramowanie szpiegujące, według nieoficjalnych źródeł mogło przyczynić się do zatrzymania polskiego polityka. Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie.

Pegasus, nowoczesne oprogramowanie szpiegujące

Pegasus to program, który był wykorzystywany przez organy rządowe różnych krajów na świecie przynajmniej od kilku lat. Z jego pomocą dokonano już kilku głośnych aresztować. Przynajmniej o tylu dowiedziała się opinia publiczna. Niektóre z nich budziły wiele kontrowersji. Wszystko to dlatego, że działy się one w krajach z autorytarnym reżimem. Pegasusa znaleziono również wśród niektórych dziennikarzy i działaczy na rzecz praw człowieka. Cała sytuacja odbiła się szerokim echem w światowych mediach. Poniżej osoby, które zostały zatrzymane za pomocą programu szpiegowskiego. O każdej z nich było bardzo głośno w światowych mediach:

Polska rakieta wyleci w kosmos. Prace rozpoczętePolska rakieta wyleci w kosmos. Prace rozpoczęteCzytaj dalej

Pegasus był wykorzystywany przeciwko dziennikarzowi

Pegasus przyczynił się również do zatrzymania Jamala Kashoggi, najgłośniejszej ofiary systemu. O zastosowaniu kontrowersyjnego narzędzia informował sam Edward Snowden. Najsłynniejszy amerykański demaskator, były pracownik CIA. Przyczynił się on do ujawnienia afery podsłuchowej w USA. Kashoggi był obserwatorem politycznym w wielu arabskich media. Nie po drodze było mu z lokalną rodziną królewską. Regularnie ujawniał niewygodne informacje na temat rządzących w Arabii Saudyjskiej. Został on zmuszony do emigracji. Osiedlił się w USA gdzie zaczął współpracę z The Washington Post. Jego historia niestety zakończyła się tragicznie. Został on zwabiony do konsulatu saudyjskiego w Stambule w Turcji, gdzie miał dopełnić formalności związane ze ślubem. Na miejscu wpadł w zasadzkę 15 saudyjskich zabójców i został zamordowany. Kashoggi to jedna z opiar sekretnej kampanii polegającej na porywaniu i torturowaniu niewygodnych obywateli.

Pegasus użyty w sprawie dziennikarza z Maroka

Omar Radi to pochodzący z Maroka dziennikarz śledczy. Był on od dawna na celowniku władz tamtego kraju, Organizacja Amnesty International potwierdziła oficjalnie, że jego telefon został zainfekowany Pegasusem. Dziennika mógł być regularnie szpiegowany już dawna. Wiele informacji wskazuje, że kampania polegająca na podsłuchach trwała już od 2011. Radi wielokrotnie krytykował i obrażał dyktaturę w Maroku. Dziennikarz wielokrotnie trafiał do więzień i izolatki gdzie był bity i torturowany.

Przerażające słowa Elona Muska. Ostrzegł cały świat przed niebezpieczeństwemPrzerażające słowa Elona Muska. Ostrzegł cały świat przed niebezpieczeństwemCzytaj dalej

Ben Hubbard, znany dziennikarz

Ben Hubbard to dziennikarz New York Times. Znany z ostrej krytyki dyktatury w Arabii Saudyjskiej i samej rodziny królewskiej. W październiku 2018 doszło do próby zaatakowania jego telefonu Pegasusem. Cała sytuacja została szczegółowo opisana przez laboratorium ds. cyberbezpieczeństwa Citizen Lab. Badacze analizując przypadek Hubbarda doszli do wniosku, że oprogramowanie szpiegujące jak Pegasus, narusza demokrację i swobodę wypowiedzi prasy.

Miliarder Jeff Bezos

Jeff Bezos to kolejna osoba, wobec której została podjęta próba zainfekowania oprogramowaniem szpiegującym. Właściciel Amazona niedawno dowiedział się, że jego smartfon został zainfekowany w roku 2018. Do przykrego incydentu miało dojść za pośrednictwem znanego komunikatora WhatsApp. Miał on otrzymać na nim wiadomość zawierająca plik wideo od saudyjskiego księcia Mohammeda Bina Salmana. Telefon miliardera miał zacząć wysyłać samoczynnie ogromne ilości danych. Zwróciło to uwagę Bezosa. Całą sprawą zajęło się FBI. Jednym z głównych podejrzanych była firma NSO Group, twórcy Pegasusa.

Niesamowite nagranie. Powierzchnia Marsa w jakości 4kNiesamowite nagranie. Powierzchnia Marsa w jakości 4kCzytaj dalej

Oprogramowanie szpiegowskie budzi bardzo wiele kontrowersji. Wielu ekspertów uważa, że to regularne łamanie praw człowieka. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiezdne Wojny to już nie tylko fikcja. Rosja prawdopodobnie testuje kosmiczną broń
  2. Porwał 13 osób na Ukrainie. Żądał, aby prezydent publicznie zareklamował film z Joaquinem Phoenixem
  3. Orange masowo blokuje smartfony. Klienci nie będą zadowoleni
  4. Miały chronić, a szkodziły. Chińskie VPNy kolekcjonowały poufne informacje
Następny artykuł