Phishing
Źródło: pixabay.com

Fałszywe oferty pracy. Ofiary zamiast zatrudnienia otrzymują zadłużenie

Kuba WielochKuba Wieloch
14 Lipca 2020

Jeżeli szukasz obecnie pracy, to uważaj na ogłoszenia. Szczególnie na te wyglądające aż zbyt atrakcyjnie

Oszuści nie śpią


Okres pandemiczny jest bardzo ciężki dla osób szukających pracy. Wiele osób straciło stałe źródło dochodu, a niestety spora ilość firm wstrzymała w Polsce rekrutację. Doskonale wiedzą o tym cyberprzestępcy, którzy znaleźli nowy cel ataków phishingowych.

kosmetyczki.biz

Na Facebooku możemy trafić na informację o nowej firmie kosmetycznej, która poszukuje pracowników. Strona oferuje sprzedaż kosmetyków, jak i miejsca pracy. Stawka jest bardzo atrakcyjna, firma oferuje wynagrodzenie 3400 złotych netto miesięcznie, w ramach pełnego etatu i umowy o pracę. Umowa o pracę i 3.4 tys. zł na start? Wielu ludzi wzięłoby taką ofertę w ciemno, niestety dokładnie tego chcą oszuści.

Rzut oka na rachunek i już zapłacone. Wrocławska firma wprowadziła biometryczne płatnościRzut oka na rachunek i już zapłacone. Wrocławska firma wprowadziła biometryczne płatnościCzytaj dalej

Absurd goni absurd

W ogłoszeniu o pracę znajdziemy link do formularza, który należy wypełnić w celu wzięcia udziału w rekrutacji. Wygląda on całkiem normalnie, więc użytkownicy chętnie aplikują i udostępniają dobrowolnie swoje dane osobowe. Następne kroki rekrutacji powinny nam już zapalić czerwoną lampeczkę w głowie. Mianowicie firma wpierw wymaga wysłania sms-a na podany nr telefonu, następnie zaś otrzymamy maila, który podaje nam dane do przelewu. Tak, firma prosi o przelew pieniędzy w celu „uwiarygodnienia". Zastanawiacie się pewnie, co takiego mielibyśmy uwiarygadniać? Również się nad tym zastanawiam.

Nie daj się oszukać

Jeżeli jakiś nieszczęśnik wyśle symboliczną złotówkę na konto przestępców, to może mieć spory problem. Oszuści uzyskują pełny dostęp do naszych danych osobowych, numeru telefonu, jak i konta bankowego. Uważajcie na siebie i pamiętajcie, aby zawsze sprawdzać wiarygodność firmy, do której chcecie aplikować o pracę.

Pamiętasz te urządzenia? Tylko wychowani w PRL znają ich zastosowaniePamiętasz te urządzenia? Tylko wychowani w PRL znają ich zastosowanieCzytaj dalejZOBACZ TAKŻE:

  1. Japończycy stworzyli najmniejszy na świecie chip do kontrolowania mózgu
  2. Bill Gates chce rozpylać chemikalia w stratosferze, aby uratować planetę
  3. Historyczna data w badaniach kosmosu. 55 lat temu Mariner 4 wykonał pierwsze zdjęcia innej planety
  4. Spadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/h

Następny artykuł