Kajdanki
Źródło: Pixabay.com

Tworzyli fałszywe sklepy i okradali ludzie na ogromne pieniądze. Policja zatrzymała cyberprzestępców

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
5 Lutego 2021

Tysiące Polaków zostało okradzionych przez grupę cyberprzestępców zatrzymaną właśnie przez policję. Oszuści opierali swoją działalność o tworzenie fałszywych sklepów internetowych, za pomocą których ukradli niemal 200 tysięcy złotych. Do prania pieniędzy używali między innymi giełdy kryptowalut.

  • Grupa cyberprzestępców aresztowana przez policję
  • Okradali Polaków poprzez zakładanie fałszywych sklepów
  • Policja poszukuje osób oszukanych podczas zakupów na portalu kidparadise.pl

Cyberprzestępcy istnieją od momentu, w którym Internet stał się powszechnym narzędziem każdego człowieka. Wśród wielu metod działania internetowych oszustów znajduje się phishing, czyli podszywanie się pod jakąś osobę lub instytucję w celu wyłudzenia pieniędzy. Tym razem oszuści poszli o krok dalej - stworzyli własne internetowe sklepy, w których zakupy zrobiły tysiące Polaków.

Cyberprzestępcy aresztowani przez policję

Jak ustalono, podejrzani zajmowali się oszustwami popełnionymi przy pomocy fałszywych sklepów internetowych. Tylko w wyniku działania jednego z fałszywych sklepów internetowych, pokrzywdzonych oszustwami zostało około tysiąc osób, które zapłaciły za towar, lecz nigdy go nie otrzymały - czytamy w oficjalnym komunikacie policji.

Sklepy internetowe zakładane przez przestępców były zarejestrowane na fikcyjne osoby. Podobnie było z kontami bankowymi, na które wpływały pieniądze klientów. W dalszej kolejności przechodziły one przez kilka kolejnych fałszywych kont, by ostatecznie zostać wypłacone z różnych bankomatów rozsianych po całym kraju.

Prali brudne pieniądze na giełdzie

Część pieniędzy ukradzionych klientom fikcyjnych sklepów była później inwestowana na giełdach kryptowalut. Wszystko po to, by środki były jeszcze trudniejsze do wyśledzenia i do powiązania ich z przestępcami. Śledczy oszacowali, że działając w ten sposób, oszuści ukradli około 170 tysięcy złotych.

Klientów ING i Alior Banku czekają utrudnienia. W weekend przerwy techniczneKlientów ING i Alior Banku czekają utrudnienia. W weekend przerwy techniczneCzytaj dalej

Zatrzymani to kobieta i trzech mężczyzn w wieku 42 i 43 lata. Obecnie przebywają w areszcie, gdzie mają pozostać przez kolejne 3 miesiące. Do postawionych zarzutów należą działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzież z włamaniem środków z rachunków bankowych, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa oraz hacking.

Podczas zatrzymania policji udało się zabezpieczyć różne nośniki pamięci należące do grupy przestępców, dokumenty, telefony, karty SIM oraz dokumentację bankową, w tym potwierdzenia wypłat z różnych kont i bankomatów. Obecnie wciąż poszukiwani są kolejni poszkodowani, którzy stracili pieniądze w wyniku przestępczej działalności ujętej grupy.

Sprawą zajmuje się Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej policji w Rybniku i to właśnie tam należy się zgłosić, w przypadku straty pieniędzy podczas zakupów na stronie kidparadise.pl.


źródło: rybnik.policja.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł