pieniadze
Źródło: materiały własne

Masz banknot 50 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj kieszenie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Października 2020

Jeżeli myślisz, że każdy banknot ma dokładnie taką samą wartość jaka na nim widnieje, to jesteś w dużym błędzie. Spora część ludzi nawet nie zdaje sobie sprawę, że płacąc danym banknotem w sklepie pozbawia się fortuny. Wiele z nich może być warta znacznie więcej!

Różnego rodzaju banknoty mogą mieć inną, niż domyślnie deklarowana, wartość. Chodzi tu oczywiście nie tylko o starsze pieniądze, archiwalne lub po prostu rzadkie, ale nawet nowoczesne. Kto w końcu mógłby się spodziewać, że za 50 złotych możemy kupić znacznie więcej?

Pieniądze mają różną wartość

Numizmatyka to fascynująca nauka. No dobra, może niekoniecznie fascynująca dla każdego, ale z pewnością ciekawa. To w końcu dzięki niej możemy poznać prawdziwą wartość danego pieniądza. Generalnie numizmatykę możemy kojarzyć przede wszystkim ze starszymi formami pieniędzy, monetami czy banknotami. W końcu numizmatycy za główny cel stawiają sobie badania różnych form pieniężnych w kontekście historycznym, ale też technicznym czy estetycznym. Tak naprawdę numizmatyka to nauka pomocnicza historii, jeżeli brać pod uwagę fakt, że dzięki niej jesteśmy w stanie datować dane monety czy banknoty, a także określać ich dawną rolę, a nawet znajdywać ich odbiorców. Co ciekawe, istnieje nauka skupiona nieco bardziej na banknotach i innych papierowych formach pieniężnych, która nazywa się notafilią. Nauka ta dopiero w latach 70. zaczęła przeżywać znaczny okres świetności do tego stopnia, że wyodrębniono ją z pozostałych, podobnych dziedzin.

Bank PKO BP ostrzega. Oszuści atakują klientów, pieniądze znikają z kontBank PKO BP ostrzega. Oszuści atakują klientów, pieniądze znikają z kontCzytaj dalej

Sprawdź to, co masz w portfelu

Gdy idziemy do sklepu i kupujemy interesujące nas produkty, raczej nie pomyślimy o tym, że za zakupy o wartości 50 złotych możemy zapłacić banknotem, który wart jest tak naprawdę znacznie więcej. I jest to olbrzymi błąd, gdyż nieświadomie narażamy się na duże straty. Zgodnie z danymi, które podała Gazeta.pl, w obiegu aktualnie znajduje się blisko miliard różnych banknotów. To sporo, ale spośród nich wszystkich można znaleźć tak wyjątkowe znaleziska, które okazują się prawdziwą ucztą dla koneserów skłonnych zapłacić niemałą fortunę za jeden, z pozoru zwykły banknot. I nie chodzi tu wyłącznie o pieniądzach, które są starsze! Nawet nowe pieniądze potrafią być warte więcej, niż możemy zakładać. Wszystko da się oszacować m.in. dzięki numerowi seryjnemu. To specjalny numer identyfikujący dany banknot, który składa się z różnego ciągu znaków. Numizmatycy i kolekcjonerzy szukają wręcz banknotów o różnych nominałach, których numer seryjny jest bardzo rzadki. Chodzi tu na przykład o numer złożony z tych samych cyfr, co jest dość niespotykane, ale i takie egzemplarze istnieją. Zasada jest tu bardzo prosta - im rzadszy numer, tym wartość monety może też być znacznie większa.

DZISIAJ GRZEJE:

1. "Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresją

2. Od 10 lat ciągle jest w ciąży. Pragnie mieć jeszcze więcej dzieci, jak dziś wygląda rodzina?

Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczaniePolska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanieCzytaj dalej

Nawet zwykłe 50 złotych może być dużo warte

jak podaje Fakt, ważne są też banknoty z numerami radarowymi (np. 124321, 1134311), które mogą być warte tysiąckrotnie więcej, niż sądzimy patrząc na sam nominał. Tu zresztą też niebagatelną rolę odgrywa to, jakie numery następują po sobie - jeżeli te są zgodne z kolejnymi po sobie cyframi, banknot może być wart jeszcze więcej. Warto też zwracać uwagę na banknoty o doskonałym stanie, które w przyszłości mogą okazać się niezwykle drogocenne. Tu jednak samą wartość pieniądza podniesie także jego numer seryjny, ale zasada jest prosta - im banknot lepiej zachowany, tym może być więcej wart. Mało który kolekcjoner jest w stanie dużo zapłacić za zgnieciony banknot. Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów są też "diabelskie" pieniądze. Jeżeli masz w portfelu przykładowe 50 złotych, w których numerze seryjnym znajdują się trzy szóstki, od razu go schowaj, bo to prawdziwa gratka! Tak samo wygląda 50 złotych (albo i inny nominał), którego seria zaczyna się od liter YA i ZA a także AA i AB. Pierwsze są seriami limitowanymi, drugie zaś były drukowane dawniej w angielskiej fabryce. Jak najłatwiej sprawdzić wartość naszych z pozoru zwykłych 50-ciu złotych? Wystarczy poszperać w Internecie (m.in. na Allegro), albo wybrać się do numizmatyka.

Telewizja Polska atakuje WP. Absurdalny materiał, aż ciężko uwierzyćTelewizja Polska atakuje WP. Absurdalny materiał, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kupiła szczeniaka od hodowcy. Gdy zaczął chorować, weterynarz odkrył smutną prawdę
  2. Najtańszą sałatkę z 3 składników robi się w 3 minuty. Zastąp nią obiad, będziesz wniebowzięty
  3. Bardzo trudne pytanie w Milionerach. Chodzi o szkolną lekturę, niewielu pamięta
  4. PlayStation 5 i wsteczna kompatybilność. Nowe informacje zdradzają w co nie zagramy
  5. Czechy chcą dostępu do naszego morza? Prace już rozpoczęte, nie uwierzysz w ich plan
  6. Ks. Isakowicz-Zaleski przekazał Polakom ważny apel. Chodzi o 1 listopada

Następny artykuł