pieniadze
Źródło: Pickpik

Zuchwałe oszustwo na karty SIM. Można stracić mnóstwo pieniędzy

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Listopada 2020

Sposób oszustw oparty na metodzie podmiany kart SIM jest niezwykle niebezpieczny. Dwie osoby straciły przez to niedawno ponad 650 tys. złotych! Rzecznik Finansowy ostrzega przed niezwykle zuchwałą metodą. Każdy posiadacz smartfona powinien na nią uważać.

Oszustwo oszustwie nierówne, jednak w tym wypadku mowa o naprawdę śmiałej taktyce. Oszuści podszywają się pod nas samych i są w stanie uzyskać naszą kartę SIM. Później droga do zabrania nam wszystkich pieniędzy nie jest aż tak skomplikowana.

Pieniądze lawinowo płyną na konta przestępców

W ostatnim czasie widzimy bardzo wzmożoną aktywność wszelkiego rodzaju oszustów czy hakerów. Nie ma się co dziwić, w końcu na zewnątrz panuje koronawirus, dlatego wiele osób przestaje zawracać sobie głowy problemami związanymi ze światem wirtualnym. Tylko, że może to doprowadzić do straty mnóstwa pieniędzy.

Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemMężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemCzytaj dalej

Od samego początku pandemii obserwuje się coraz więcej różnych rodzajów oszustw, z czego większość oparta jest na popularnym phishingu. Zakłada on podszywanie się pod różnego rodzaju osoby lub instytucje czy firmy w celu wyłudzenia od nas naszych prywatnych danych osobowych.

Metoda ta jest dość śmiała, jednak niestety bardzo dużo osób wciąż się na nią nabiera. Od niedawna jednak wraca inny pomysł na oszukiwanie ludzi. Tym razem chodzi o metodę funkcjonującą nawet od 2018 roku. O całej sprawie alarmuje m.in. Rzecznik Finansowy.

Operatorzy mogą się nabrać

Problem w tym, że wspomniana metoda jest o tyle szkodliwa, że nie polega na nabieraniu klientów, a samych firm. Mowa tu o operatorach telefonii komórkowej. Zuchwały sposób oszustwa bazuje na uzyskaniu przez oszustów naszego numeru telefonu. Ci, gdy już go mają, dzwonią do naszego operatora i podają się za nas tłumacząc, że muszą wymienić kartę SIM. Stara przestaje działać, a oszuści są w posiadaniu naszego numeru.

W Karpatach znaleziono najstarszy żyjący gatunek ryby. Naukowcy nie mogą uwierzyćW Karpatach znaleziono najstarszy żyjący gatunek ryby. Naukowcy nie mogą uwierzyćCzytaj dalej

Okazuje się, że takie nabranie operatora jest znacznie łatwiejsze, niż można byłoby się spodziewać. Później, gdy złodziej dysponuje naszą kartą, stara się on uzyskać dostęp do konta bankowego. W jaki sposób? Tu już w ruch może iść stary sprawdzony phishing w skutek którego nasze dane logowania dostają się w niepowołane ręce.

Złodziej ma więc dane logowania do banku i kartę SIM. Może on więc w bardzo prosty sposób zalogować się na nasze konto i przesłać na wybrane konto bankowe nasze oszczędności potwierdzając taką operację kodem z SMS.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna Polka

Złodzieje nie śpią

" Zwracamy uwagę klientów na konieczność reagowania w sytuacji podejrzenia nieprawidłowego działania urządzeń wykorzystywanych do autoryzacji i uwierzytelniania transakcji płatniczych. Zwracamy również uwagę dostawców usług płatniczych na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w procesie realizacji dyspozycji zmiany haseł dostępu do kanałów bankowości internetowej klientów, składanych w sposób zdalny" - informuje w komunikacie dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

PS5 jeszcze nie miało oficjalnej polskiej premiery, a na rynku wtórnym jej ceny szybują. Trzeba wydać kosmiczne pieniądzePS5 jeszcze nie miało oficjalnej polskiej premiery, a na rynku wtórnym jej ceny szybują. Trzeba wydać kosmiczne pieniądzeCzytaj dalej

Mimo tego, że taki sposób oszustw był popularny już chociażby w 2018 roku, coraz więcej osób jest w ten sposób okradanych. Przykładem niech będą dwie osoby, które przez to oszustwo straciły łącznie ponad 650 tysięcy złotych. Rzecznik Finansowy informuje, że w ciągu zaledwie jednego miesiąca dochodzi do 15-18 tys. zgłoszeń z tytułem nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Dlatego bardzo ważne jest to, aby nikomu nie dawać naszego telefonu, ani nie podawać wrażliwych danych osobowych, w tym danych logowania się do banków. Jeżeli nasza karta SIM przestanie nagle łapać zasięg i nie będzie to wina telefonu, należy jak najszybciej wyjaśnić tę sytuację z operatorem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczki
  2. Koszmarny wypadek. Ciągnik rolniczy przygniótł 74-letniego mężczyznę
  3. Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie
  4. Z Gdańska do Zakopanego w mniej niż godzinę. Niesamowite nagranie z testów Virgin Hyperloop
  5. Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeść
  6. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  7. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków

Następny artykuł