pieniadze
Źródło: flickr

Banknot 100 złotych wart nawet kilka razy więcej. Można zarobić ogromne pieniądze

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Października 2020

Możesz je trzymać w portfelu, kieszeni albo we własnych zaskórniakach, jednak ich wartość być może znacznie przekracza cyfrę, jaka na nich widnieje. Pozornie zwykłe 100 złotych może okazać się warte o wiele więcej.

W ostatnim czasie Polacy masowo wręcz rzucili się na kantory, aby sprawdzać faktyczną wartość pieniędzy, jakie posiadają. Choć 100 złotych to nie jest wcale aż tak mało, może być warte znacznie więcej. Wszystko przez drobne detale.

Pieniądze szczęścia nie dają?

Popularne określenie "pieniądze szczęścia nie dają" może być czasami nieco mylnie używane. Wszystko przez to, że gdy znajdziemy przez przypadek w kurtce, którą nosiliśmy w ubiegłą zimę jakieś pieniądze, to od razu nasz dzień wydaje się nieco lepszy. Sytuacja ta wyglądałaby jednak jeszcze inaczej, gdyby po fakcie okazało się, że te pieniądze nie są wcale warte tyle, ile na nich widnieje, a znacznie więcej. W numizmatyce rzeczywista wartość przedmiotów (w tym wypadku banknotów czy monet) dyktowana jest nie przez to, z jaką cyfrą zostały wyprodukowane, a przez szereg mniejszych lub większych różnic, zazwyczaj dotyczących procesu ich powstawania. I tak właśnie wspomniane 100 złotych może być warte nawet kilkaset złotych więcej.

Amazon otwiera nowe stanowiska pracy w Polsce. Wiemy jakie pieniądze oferuje przyszłym pracownikomAmazon otwiera nowe stanowiska pracy w Polsce. Wiemy jakie pieniądze oferuje przyszłym pracownikomCzytaj dalej

100 złotych czy 1000 złotych?

DZISIAJ GRZEJE:

1. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie

2. Była obiektem drwin, więc schudła 100 kg. W dniu ślubu swojego eks wyglądała lepiej niż panna młoda

Banknoty to nie monety i w ich wypadku nie aż tak często dochodzi do drobnych wad produkcyjnych, które często podnoszą ich wartość dla kolekcjonerów. Tu jednak kluczową rolę pełnią numery seryjne danego środka pieniężnego, które, w przypadku polskich złotych, znajdziemy po lewej stronie pod podobizną króla i na samym środku banknotu. Wartość pieniądza podnosi tutaj w zasadzie każde odstępstwo od normy, czyli np. nietypowy numer. Jeżeli bowiem znajdziemy u nas 100 złotych z numerem seryjnym złożonym z samych cyfr, mamy powód do radości - to stosunkowo rzadki i drogocenny egzemplarz. Jeżeli znajdziemy tam ciąg następujących po sobie cyfr albo np. trzy szóstki, zarobić możemy jeszcze więcej. Jednym z takich banknotów jest właśnie nietypowy 100-złotowy banknot.

W teleturnieju W teleturnieju "Jeden z dziesięciu" padła odpowiedź, która rozbawiła wszystkich. Zawodnik poczerwieniał ze wstyduCzytaj dalej

Sprawdź, czy go nie masz

Bankier.pl podaje, że jednym z ostatnio wyżej wycenionych banknotów jest 100 złotych pochodzące z 2012 roku, czyli dość nowa sztuka, co dowodzi, że nie musi wcale upłynąć dużo czasu, aby pieniądze zyskały na wartości (choć stare monety czy banknoty to już zupełnie inny temat). Na Allegro taki banknot ten, o numerach seryjnych "AT 5666668" możemy kupić za... prawie 900 złotych! Inne nietypowe, rzadkie banknoty to choćby 100 złotych z 1994 roku z numerem "9779779", z kolei zestaw pięciu banknotów po 100 złotych każdy wart jest nawet 1000 złotych, gdyż mają one kolejne, następujące po sobie numery seryjne zaczynając od "EW 6854421" na "EW 6854425" kończąc.

Banknot 10-złotowy może mieć znacznie większą wartość. Musi spełnić tylko jeden warunekBanknot 10-złotowy może mieć znacznie większą wartość. Musi spełnić tylko jeden warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewczynka nie chce dać spokoju śpiącemu psu. Wtedy zwierzę daje jej cenną nauczkę
  2. Wyciekł najlepszy pod słońcem przepis na pierogi według Magdy Gessler. Równie aksamitnego farszu nigdy nie jedliście
  3. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał
  4. Poczta Polska nabiera Polaków. Rozpoczęła się akcja na ogromną skalę
  5. Mars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonauty
  6. Gigantyczny wzrost zakażeń i zgonów. Wirusolog tłumaczy skąd się wzięły

Następny artykuł