Banknot o wartości 10 euro pod światłem UV.
Źródło: Wikipedia Commons

Naukowcy biją na alarm. Banknoty mogą być bardzo niebezpieczne, wyniki badań są jednoznaczne

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Października 2020

Eksperci zajmujący się badaniami nad koronawirusem biją na alarm. Według najnowszych ustaleń wirus SARS-CoV-2 może się bardzo długo utrzymywać na powierzchni płaskich, w tym banknotów i monet. Należy zachować rozwagę.

Najnowsze badania potwierdzają, że wirus odpowiedzialny za pandemię COVID-19 jest w stanie przeżyć o wiele dłużej niż sądzono. Utrzymuje się on również na płaskich powierzchniach, jak na przykład papierowe i plastikowe banknoty. Naukowcy ostrzegają i informują, jak zachować bezpieczeństwo.

Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewałNajprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Kiedy zarażamy się koronawirusem?

Za badania odpowiedzialni są naukowcy z australijskiej agencji naukowej CSIRO. W pierwszym etapie badań nad koronawirusem naukowcy sprawdzali, w jakich sytuacjach ludzie najczęściej zarażają się COVID-19. Wyniki testów potwierdziły, że najczęściej dochodzi do tego podczas prowadzenia rozmowy, kiedy kaszlą lub kichają. Naukowcy postanowili przyjrzeć się również temu jak wirus zachowuje się w zależności od temperatury i powierzchni, na których przebywa.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie

2. Od 10 lat ciągle jest w ciąży. Pragnie mieć jeszcze więcej dzieci, jak dziś wygląda rodzina?

Skażone banknoty? Naukowcy alarmują

Australijscy naukowcy potwierdzili również, że cząsteczki koronawirusa mogą bardzo długo przebywać na różnego rodzaju powierzchniach. Koronawirus może “wisieć” w powietrzu w formie aerozolu lub spoczywać na powierzchniach płaskich. CSIRO informuje, że w takich miejscach wirus może przetrwać nawet do 28 dni. Chodzi o takie powierzchnie jak ekrany smartfonów czy papierowe lub plastikowe banknoty i monety.

Koniecznie przeszukaj swoją szufladę, możesz znaleźć fortunę. Moneta 2 złote warta nawet 2 tysiąceKoniecznie przeszukaj swoją szufladę, możesz znaleźć fortunę. Moneta 2 złote warta nawet 2 tysiąceCzytaj dalej

Temperatura ma znaczenie

Najlepiej wirus zachowuje się w temperaturze do 20 stopni Celsjusza. Generalnie rzecz ujmując wirus lepiej zachowuje się w niższych temperaturach. Jeżeli przekroczy ona 40 stopni Celsjusza, to znacząco skraca żywotność SARS-CoV-2. Wirus lepiej zachowuje się również na powierzchniach gładkich i pozbawionych wszelkich porów. Na stali nierdzewnej lub plastiku wirus potrafił utrzymać się nawet do 6 dni. Naukowcy potwierdzili również informację o tym, jakoby cząsteczki koronawirusa miałyby ginąć pod wpływem światła UV.

Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczaniePolska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanieCzytaj dalej

Pandemia powróciła. Banknoty schowajmy do skarpety

W ostatnich tygodniach w Polsce odnotowujemy dramatyczny wzrost liczby zachorowań na COVID-19. W całym kraju wprowadzona została żółta strefa bezpieczeństwa, a w kilku regionach została uruchomiona czerwona strefa. W Polsce wrócił obowiązek zasłaniania nosa i ust we wszelkiej przestrzeni publicznej, należy również zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu takich codziennych czynności, jak chociażby zakupy. W sklepie warto płacić zbliżeniowo kartą lub telefonem. Koronawirus bardzo długo utrzymuje się między innymi na banknotach, a niestety nie wiemy, kto wcześniej z nich korzystał (w sytuacji, kiedy otrzymujemy resztę za wykonane zakupy). Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc zapłacić za zakupy za pomocą własnego telefonu lub karty z możliwością płacenia zbliżeniowego (NFC).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiele osób miało nadzieję do samego końca. Nie żyje 2-letnia Lilianka
  2. Niesamowite działanie oleju z liści laurowych. Poznasz je i od razu pobiegniesz do sklepu
  3. Lidl sprzedaje maseczki za bezcen ale trzeba się spieszyć. Wspaniałe wieści dla wszystkich Polaków
  4. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie
  5. Bank PKO BP ostrzega. Oszuści atakują klientów, pieniądze znikają z kont
  6. Wyjątkowo smutne zdjęcie niedźwiedzi polarnych z Arktyki. Uchwycono rzecz, która nigdy nie powinna mieć miejsca

Następny artykuł