Pieniądze i karta płatnicza w kieszeni
Źródło: pixbay.com

Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmiany

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
15 Listopada 2020

Elektroniczne płatności są na dobrej drodze, by zastąpić gotówkę. Coraz bardziej widać to zarówno w naszym kraju, jak i w wielu innych. W Norwegii już niemal nikt nie płaci banknotami i kraj przygotowuje się do zmian w systemie walutowym.

Pieniądze w fizycznej formie idą w odstawkę? Płatności bezgotówkowe podbijają świat i z roku na rok stanowią coraz większy procent wszystkich wykonywanych transakcji. Tyczy się to zarówno Polski, jak i innych krajów Europejskich. Najrzadziej z gotówki korzystają Norwegowie.


Norwegia całkowicie zrezygnuje z gotówki?


Ze względu na planowane wprowadzenie cyfrowej waluty Krone, Norweski Bank Centralny prowadzi badania już od niemal roku. Wyniki sprzed kilku tygodni wykazały, że fizycznych pieniędzy używa zaledwie 4% mieszkańców Norwegii, co sytuuje kraj na pierwszym miejscu w rankingu państw najrzadziej korzystających z tego sposobu płatności.


Jednakże wprowadzenie Krone nie jest aż tak bliskie, jak mogłoby się wydawać. Taka zmiana systemu walutowego w kraju wymaga podjęcia odpowiednich decyzji, zmiany ustaw, konsensusu wśród norweskich polityków. Gotówka nie pójdzie więc jeszcze w całkowitą odstawkę.

Naukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacjeNaukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacjeCzytaj dalej


Płatności elektroniczne wspierane przez władze


Jednakże ze względu na tak ogromne zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi, władze Norwegii postanowiły uszanować preferencje obywateli. Niebawem nastąpi wprowadzenie możliwości zapłaty elektronicznej w firmach i instytucjach publicznych oraz wprowadzenie usługi płatności błyskawicznej, dostępnej przez 24 godziny na dobę.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Wszyscy mówią o jego skuteczności. Niesamowite działanie naparu z liści laurowych i jabłek


Gotówka wyparta przez koronawirusa


Pandemia COVID-19 odbiła się na preferowanych sposobach płatności na całym świecie. Polska jest tego doskonałym przykładem. Od marca jesteśmy nieustannie zachęcani do płatności kartą lub blikiem nawet w sklepach spożywczych, by ograniczyć przenoszenie wirusa na banknotach i monetach.


Już w 2014 roku płatności bezgotówkowe w Polsce stanowiły 43%. W kolejnych latach ta liczba rosła, wraz z coraz większą popularnością aplikacji bankowych, płatności zbliżeniowych oraz za pośrednictwem systemu BLIK. Nie można zapomnieć również o coraz bardziej popularnych przelewach ekspresowych.

Opracowali cudowne, Opracowali cudowne, "niewidzialne" słuchawki. Aż ciężko uwierzy, jak to działa, niedługo trafi do sprzedażyCzytaj dalej


Polska wierzy w pieniądz


Jednakże mimo tego, że obecnie bezpieczniej jest zapłacić za bułki kartą niż monetami, w czasach niepewności odzywają się w ludziach dawne przyzwyczajenia, zakorzenione od dekad w ich świadomości. Na przykład tendencja do „chomikowania”.


To, że w czasach zmian i katastrof ludzie zwracają się do tego, co uważają za stałe i niezmienne świadczy też ciekawy trend w inwestycjach. Można to zauważyć, na regularnie rosnące notowania złota, które jest obecnie bardzo popularnym celem inwestycji. Najwyraźniej co by się na świecie nie działo, złoto zawsze będzie coś warte.


Co się zaś tyczy pieniędzy w banknotach, od rozpoczęcia pandemii wielu Polaków boi się o swoje oszczędności zdeponowane na kontach bankowych. Stąd też niektórzy zaczęli wypłacać gotówkę, by schować ją na dnie szafy „na wszelki wypadek”. Nie musimy wobec tego obawiać się wycofania gotówki w Polsce w najbliższych latach, nawet mimo dominacji płatności bezgotówkowych.

Ogromny wyciek danych popularnej polskiej strony. Dane wielu pacjentów trafiły do internetu, nie są bezpieczneOgromny wyciek danych popularnej polskiej strony. Dane wielu pacjentów trafiły do internetu, nie są bezpieczneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reaguj
  2. Jarosław zaczął kisić kapustę. Nazajutrz zobaczył, że sok zamienił się w kompletny śluz, poradzili mu wlać wodę spod ogórków, efekt powala
  3. Naukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacje
  4. Europa odwraca się od samochodów z silnikiem spalinowym. Zapadają kluczowe decyzje. Czy "elektryki" to dobra alternatywa?
  5. Ogromny wyciek danych popularnej polskiej strony. Dane wielu pacjentów trafiły do internetu, nie są bezpieczne
  6. Dziecko przytuliło się do brzucha kota. Sekundy później stała się bardzo dziwna rzecz
  7. “Nie traćcie na mnie czasu”. Niewiarygodnie wzruszająca historia 90-latka chorego na Covid-19

Następny artykuł