Banknoty o wartości sto złotych.
Źródło: Materiały własne

Ogromne zmiany na Grouponie. Polacy odzyskają pieniądze

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Października 2020

Polscy klienci, którzy korzystają z usług popularnej platformy Groupon mają powód do radości. Firma dostosowała mechanizm zwrotu zakupionych biletów do wymogów prawa. Polacy mogą odzyskać ogromne pieniądze.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadził działania mające na celu zmuszenie władz Groupon do dostosowania mechanizmów związanych ze zwrotem pieniędzy za zakupione na stronie bilety. Groupon w końcu się ugiął.

Groupon. Z czym to się je?

Groupon to portal internetowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą dokonywać zakupów usług lokalnych, podróżniczych oraz produktów. Portal został założony w 2008 roku przez Andrew Masona. Początkowo platforma zarabiała na oferowaniu klientom zniżek poprzez grupowanie ich zakupów. Obecnie Groupon zmienił charakter działania na rzecz budowy platformy sprzedażowo-marketingowej. Spółka Groupon prowadzi aktualnie działalność w 16 krajach na całym świecie.

Eksperci biją na alarm. Listwy przepięciowe w domach Polaków mogą wywołać pożar, ma je każdy z nasEksperci biją na alarm. Listwy przepięciowe w domach Polaków mogą wywołać pożar, ma je każdy z nasCzytaj dalej

UOKiK interweniował. Groupon podjął ważną decyzję

Dzięki działaniom UOKiK, Groupon musiał zmienić zapisy w swoich regulaminach, które są związane ze zwrotem pieniędzy za zakupy, które zdecydowaliśmy się oddać do sklepu. Co ważne nowy zapis wyjaśnia, że możliwość zwrotów i odzyskania pieniędzy dotyczy tak biletów, których termin przydatności jeszcze nie wygasł, jak również tych, które się już przeterminowały.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"

2. Słyszysz szumy w uszach? To objaw, którego nie należy lekceważyć, może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem

Jak poinformowało UOKiK, Groupon posiadał wcześniej możliwość zwrotu pieniędzy, ale w wypadku elektronicznego odstąpienia od umowy, domyślnie zaznaczone było okienko z opcją “preferuję zwrot środków Groupon, by móc szybciej dokonać zakupu”. Jeżeli klient nie zwrócił na to uwagi podczas uzupełniania podania o zwrot, pieniądze nie trafiały do niego bezpośrednio, a zostawały przypisywane do jego konta na Grouponie w celu ponownego wykorzystania. Według UOKiK taka praktyka nie była zgodna z prawem.

Kolonizacja Marsa do 2050 roku? Plany firmy SpaceX brzmią jak scenariusz filmu science-fiction, aż ciężko uwierzyćKolonizacja Marsa do 2050 roku? Plany firmy SpaceX brzmią jak scenariusz filmu science-fiction, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Oficjalny komunikat władz. Pieniądze wrócą do portfeli

Groupon wystosował oficjalny komunikat, w którym poinformował, między innymi o tym, że w wypadku zwrotu pieniędzy będą one teraz odsyłane w taki sposób, w jaki klient dokonał zakupu. "Otrzymaliśmy sygnały od konsumentów w sprawie praktyki zwrotów serwisu Groupon. W przypadku odstąpienia od umowy zwrot środków powinien nastąpić w taki sam sposób, jakiego wcześniej użył kupujący do opłacenia kuponu, chyba że wyraził on zgodę na inną formę" - czytamy w oficjalnej informacji władz Groupona.

Bank PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją. Pieniądze znikają z kont klientówBank PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją. Pieniądze znikają z kont klientówCzytaj dalej

Jak odzyskać swoje pieniądze?

UOKiK poinformował również, że Groupon powinien wysłać wiadomość mailową do każdego z klientów, którzy mogli paść ofiarą nieczystej polityki portalu z voucherami. Tacy klienci będą mogli ubiegać się teraz o zwrot pieniędzy na kartę lub konto bankowe. Chociaż Groupon stosował taką praktykę od roku, to prezes UOKiK postanowił nie nakładać kary na portal. Jak tłumaczy organ, w tym wypadku wystarczyło tak zwane wystąpienie miękkie, a więc upomnienie władz Groupon i poproszenie o odstąpienie od stosowania takich praktyk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy jechać na cmentarz 1 listopada? Papież Franciszek zabrał głos w sprawie, Polacy się ucieszą
  2. Oszałamiające ciasto bez pieczenia, sprawdzi się na każdym przyjęciu. Wystarczy nieco herbatników, masa i kilka minut wolnego czasu
  3. Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"
  4. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała niespodziewaną reakcję w sieci. Polacy odwracają się od kościoła
  5. Biedronka i inne sklepy reagują na restrykcje. Ważne zmiany, warto o nich wiedzieć
  6. Nowy zakaz obejmie wsie i gospodarstwa? Kara za nieprzestrzeganie nawet 500 zł

Następny artykuł