Centrum kontroli elektrowni w Polsce
Źródło: Unsplash

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Minister klimatu podał datę

Artur ŁokietekArtur Łokietek
16 Czerwca 2020

Minister klimatu Michał Kurtyka wypowiedział się na temat budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej. W jego ocenie większość elektrowni węglowych w Polsce wychodzi z użytku. Wiemy, kiedy powinna ruszyć budowa pierwszego reaktora i całej elektrowni.

Michał Kurtyka w rozmowie z prezesem NEA wypowiedział się na temat budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Elektrownia jądrowa w Polsce

W ostatni poniedziałek odbyła się wideokonferencja, w której udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka i William Magwood, dyrektor generalny NEA (Nuclear Energy Agency), czyli agencji energii nuklearnej, odnogi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. "Budujemy w Polsce zeroemisyjny system energetyczny, którego atom będzie ważną częścią" - wspomniał Kurtyka. Zapowiada on tym samym, że w naszym kraju przejście na energię nuklearną jest teraz kwestią czasu, a wszystko dąży do spełnienia wizji zeroemisyjnego systemu energetycznego. Jego zdaniem elektrownie węglowe wychodzą z użytku i będzie je trzeba powoli zastępować innym rodzajem elektorowni, czyli jądrowymi.

Kiedy pierwsza elektrownia jądrowa?

Zdaniem ministra klimatu, pierwsza elektrownia jądrowa w naszym kraju może zostać budowana już w 2026 roku. Pierwszy reaktor mógłby wtedy zostać oddany do użytku w 2033 roku, zaś w całym kraju powinno działać aż sześć bloków jądrowych w okolicach 2040 roku. Jak widać, są to plany stosunkowo dalekosiężne, jednak ich dokładne wdrażanie wymaga czasu i pracy. Powstanie elektrowni jądrowych w Polsce zależne jest m.in. od odpowiednich źródeł dofinansowywania. "Musimy być pewni, że mamy finansowe fundamenty, które m.in. zapewniają, że energia elektryczna z atomu będzie konkurencyjna" - wspomniał minister.

Przyszłość energetyki jądrowej

DLa naszego kraju największym wyzwaniem w kwestii budowy elektrowni jądrowych zdaje się być wspomniane wyżej finansowanie - od tego, kiedy zostaną wybudowane i jakie koszta pochłoną takie elektrownie zależy ich użyteczność i eksploatacja. Polska chce zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne, do czego znacznie przyczynić się mogą elektrownie jądrowe. Przyszłość niekoniecznie oznacza całkowite poleganie wyłącznie na tego rodzaju energii. Zdaniem ministra klimatu, istotne będzie oparcie się na fotowoltaice czy właśnie atomach.

Zobacz także:

  1. "Zamykanie kopalń? Tak, ale..." - konkretny warunek kandydata na prezydenta w temacie likwidacji polskich kopalń
  2. Polacy w czołówce czerpania energii ze źródeł odnawialnych. Coraz chętniej korzystamy z tej technologii
  3. Rewolucyjny pomysł stał się faktem. Internet pod wodą, poznajcie Auqa-Fi
  4. Tysiące kierowców może stracić pracę. Po europejskim mieście zaczęły jeździć "robo-busy"Następny artykuł