Start rakiety firmy SpaceX
Źródło: Air Force Entertainment

Pierwszy lot turystyczny w kosmos ze SpaceX. Poznaliśmy historycznego pasażera

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Czerwca 2020

Japoński miliarder Yusaku Maezawa oraz jego przyjaciele zostaną pierwszymi w historii kosmicznymi turystami, którzy na pokładzie statku stworzonego przez SpaceX oblecą księżyc.

Lot turystyczny będzie pierwszym w historii komercyjnym lotem naokoło księżyca, ponadto będzie to pierwszy lot tego typu wykonany przez prywatną firmę. Elon Musk po raz kolejny tworzy historię.

42-letni miliarder

Yusaku Maezawa jest 42-letnim miliarderem, który znajduje się w dwudziestce najbogatszych Japończyków. Mężczyzna dorobił się fortuny na branży modowej oraz kolekcjonowaniu sztuki. Maezawa zapowiedział, że na pokład statku Starship zabierze również kilku swoich przyjaciół, w tym projektantów mody, artystów i architektów. W przeszłości w kosmos prywatnie poleciał jedynie rosyjski miliarder, który zapłacił miliony, aby znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wycieczka turystyczna z misją

Japoński miliarder poinformował również, że lot naokoło księżyca nie jest tylko wycieczką turystyczną dla przyjemności. Japończyk wierzy, że zobaczenie z bliska powierzchni księżyca oraz podziwianie Ziemi w całej jej okazałości sprawi, że jego przyjaciele znajdą nowe inspiracje do tworzenia dzieł sztuki na zupełnie nowym, kosmicznym poziomie. Poza tym Maezawa podkreślił, że doświadczenie czegoś takiego w samotności byłoby zwyczajnym marnotrawstwem.

Pierwsza wycieczka w kosmos już niedługo

SpaceX zapowiedział, że pierwszy lot turystyczny w kosmos odbędzie się w 2022 roku. Elon Musk nie zdradził jednak, ile za taką wycieczkę trzeba zapłacić. Zapewnił jednak, że firma postara się, aby osoby na pokładzie mogli podziwiać księżyc z jak najbliższej odległości, statek Starship ma się zbliżyć do powierzchni księżyca na 200 kilometrów, co umożliwi podziwianie wszystkich kraterów i innych atrakcji związanych ze Srebrnym Globem.

Następny artykuł