Piorun uderzający w ziemię
Źródło: flickr

Piorun o długości Polski. Odnotowano rekordowe wyładowanie atmosferyczne

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Czerwca 2020

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała o obserwacji rekordowo długiego wyładowania atmosferycznego. Piorun zaobserwowany w Brazylii rozciągał się na niebotyczną długość 700 kilometrów. Dla porównania wspomnimy, że w wymiarze północ-południe Polska rozciąga się na długości niecałych 650 km.

Rekordowo długi piorun został zaobserwowany w Brazylii w 2018 roku.

Burze w Polsce

Początek tegorocznego lata w Polsce okazał się niezwykle burzowy. Fronty atmosferyczne otaczające nasz kraj sprawiły, że w zasadzie cały teren pokryty był komórkami burzowymi. Nasz polskie burze nijak się jednak mają do tych, które naukowcy obserwują między innymi nad Ameryką Południową. To właśnie w Brazylii odnotowano rekordowo długi piorun. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że na świecie występują z pewnością jeszcze większe zjawiska tego typu i w miarę rozwoju technologii meteorologicznej będziemy je odkrywać.

Rekordowe wyładowania

Rekordowo długi piorun został zaobserwowany w Brazylii w 2018 roku. Naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej określili jego długość na 700 km, był więc dłuższy niż Polska w wymiarze północ-południe (649 km). Poprzedni rekord został ustalony w 2007 roku w stanie Oklahoma. Wtedy najdłuższy piorun miał zaledwie 321 km. Nie jest to jednak jedyny rekord w tej materii. Naukowcy poinformowali również, że w marcu 2019 roku na północy Argentyny odnotowano najdłużej rozświetlające wyładowanie atmosferyczne. Błysk trwał 16,73 sekundy. Poprzedni rekord należał do wyładowania we Francji i trwał niespełna 8 sekund.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wakacje przyszły, a zarażeń nie ubywa. Pandemia nie zwalnia tempa
  2. Fala kulminacyjna zbliża się do Wisły. Wysoki poziom wody w dalszym ciągu stwarza niebezpieczeństwo
  3. Łapią do 20 tysięcy komarów dziennie. Młode jerzyki wylatują z gniazd i mogą potrzebować naszej pomocy
  4. Zdjęcie potwora z Loch Ness zawojowało Internet. Trwa spór o prawdziwość fotografii

Następny artykuł