Farma wiatrowa
Źródło: pxfuel.com

Ogromna inwestycja PKN Orlen na Bałtyku. Milowy krok do transformacji energetycznej

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
13 Listopada 2020

Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku. To zdecydowanie bardzo dobry krok w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) i zminimalizowania emisji gazów cieplarnianych. Stworzenie farmy jest projektem firmy PKN Orlen.

PKN Orlen rozpoczął właśnie przygotowania do stworzenia zapowiedzianej farmy wiatrowej. Budowa ma wystartować w 2024 roku, jednak już teraz prowadzone są badania geologiczne, w celu wytyczenia trasy kabli, mających dostarczać prąd z morza na ląd.


Wiatr przyszłością polskiej gospodarki energetycznej


Odnawialne źródła energii zdają się być jedyną opcją dla naszego kraju, jeśli chodzi o zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Elektrownie atomowe to trudny dla Polaków temat, choć to one byłyby najbardziej wydajną propozycją.


Jednakże zważywszy na poniekąd uzasadnioną niechęć polskich obywateli do energii jądrowej, najrozsądniejszym wyjściem jest rozpoczęcie inwestowania w odnawialne źródła energii, a wiatr należy do ich szacownych przedstawicieli.

Niezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieNiezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieCzytaj dalej


Badania geologiczne


PKN Orlen chce, by połączenie kablowe między infrastrukturą lądową, a morską, planowanej farmy przebiegało w całości pod powierzchnią ziemi. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań geologicznych, by wytyczyć optymalną trasę okablowania.


”Koncern rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie” - czytamy w komunikacie PKN Orlen.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Dodajesz imbir do herbaty? Cudownie, wzmacniasz pracę ważnego narządu


Rozpoznanie gruntu


Wstępne rozpoznanie będzie prowadzone z wykorzystaniem technologii tomografii elektrooporowej. Badania przeprowadzane są w gminie Choczewo, nieopodal Łeby. To tam powstanie lądowa stacja elektroenergetyczna.


Dalsze badania będą obejmowały wykonanie odwiertów na potencjalnej trasie przyłącza kablowego, z których zostaną pobrane próbki do analizy w laboratorium. Jednocześnie prowadzone są też prace, mające ocenić również parametry geotechniczne dna Bałtyku.

Burze na Marsie winne braku wody. Tak mogło wyginąć życie na planecieBurze na Marsie winne braku wody. Tak mogło wyginąć życie na planecieCzytaj dalej


Koncesja na wiatraki


PKN Orlen nie czuwa nad projektem farmy samotnie. Energetyka wiatrowa jest domeną spółki Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 1,2GW. Dzięki współpracy z Baltic Power, Orlen wybuduje farmę wiatrową o powierzchni około 131 metrów kwadratowych.


Farma powstanie na morzu w okolicach popularnej wśród nadmorskich turystów Łeby. Warto przypomnieć, że w tamtejszej okolicy znajduje się również Słowiński Park Narodowy, w którym oglądać można słynne ruchome wydmy.


Farma wiatrowa przyciągnie zapewne jeszcze więcej turystów, jednakże będzie ją można podziwiać z dość dużej odległości, będzie bowiem usytuowana w odległości 22 kilometrów od wybrzeża.

Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misjiHistoryczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poruszające słowa właściciela spalonego mieszkania. Jego lokal został podpalony podczas Marszu Niepodległości
  2. Czy masz lampę solną w domu? Wiele osób nie wie, że popularna ozdoba jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, lepiej uważać
  3. Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misji
  4. Jak odstraszyć niedźwiedzie? Japończycy stworzyli robota, który przerazi nawet najgroźniejsze drapieżniki
  5. Poznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądze
  6. Justyna Kowalczyk załamana sytuacją w Polsce. Zwraca uwagę na jeden szczegół, który doszczętnie przeraża, tak źle jeszcze nie było (FOTO)
  7. Z ostatniej chwili: już jest w rękach policji. Kryminalni zatrzymali podejrzanego o podpalenie mieszkania poczas marszu

Następny artykuł