AB Aurigae
Źródło: youtube.com/European Southern Observatory (ESO)/kadr z filmu

Naukowcy po raz pierwszy uchwycili narodziny nowej planety. Zdjęcia są niewiarygodne

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
3 Grudnia 2020

Naukowcy zbadali zdjęcia wykonane przez Południowe Obserwatorium Astronomiczne w Chile i uzyskali obraz narodzin nowej planety. To pierwszy raz, kiedy ludzkość jest świadkiem tak niezwykłego wydarzenia. Zdjęcia wyglądają niesamowicie.

  • Mamy zdjęcia procesu powstawania planety
  • Zjawisko zachodzi właśnie w Gwiazdozbiorze Woźnicy
  • To przełom, który pozwoli naukowcom na zrozumienie sposobu narodzin planet

Zjawisko ma miejsce przy gwieździe AB Aurigae, odległej od Ziemi o około 520 lat świetlnych. Francuscy naukowcy prowadzący badania Aurigae uzyskali zdjęcie niesamowitego zjawiska, które widzieli na własne oczy po raz pierwszy. Są przekonani, że to narodziny nowej planety.


Narodziny planety


Akcja rozgrywa się w Gwiazdozbiorze Woźnicy. Jest to konstelacja widoczna nawet na polskim niebie. Woźnicę możemy obserwować na północnym niebie od jesieni do wiosny. Gołym okiem można dostrzec około 90 gwiazd należących do Woźnicy.


AB Aurigae jest jedną z gwiazd należących do wspomnianego gwiazdozbioru. Od zawsze wzbudzała zainteresowanie naukowców ze względu na fakt, że wokół niej widoczny był specyficzny dysk, który był przedmiotem wielu badań.

Uwaga na oszustów. OLX wydało oficjalny komunikat, użytkownicy tracą pieniądzeUwaga na oszustów. OLX wydało oficjalny komunikat, użytkownicy tracą pieniądzeCzytaj dalej


Spirale materii


Tym razem jednak podczas obserwacji gwiazdy nie dostrzeżono już charakterystycznego niebieskiego dysku. Teraz widoczne są dwie ogniste spirale, przypominające „kosmiczne tornado”, które zbiegają się w jednym punkcie. Naukowcy twierdzą, że to właśnie powstająca planeta.


Gdy nowe planety formują się, bryły materii tworzą przypominające fale zaburzenia na wypełnionym gazem i pyłem dysku wokół gwiazdy - tłumaczy Emmanuel di Folco, astrofizyk z laboratorium w Bordeaux.


Odpowiada to efektowi, jaki daje połączenie się dwóch spiral. Jednej kręcącej się do środka orbity planety i drugiej zmierzającej w kierunku przeciwnym. W miejscu, w którym się łączą jest najpewniej znajduje się planeta - dodaje współautorka badania, Anne Dutrey.

Oficjalne informacje: wielki zmiany w prawie jazdy. Od 5 grudnia wielka technologiczna rewolucjaOficjalne informacje: wielki zmiany w prawie jazdy. Od 5 grudnia wielka technologiczna rewolucjaCzytaj dalej

Modele narodzin planet


Naukowcy mają pewność, że to, co właśnie dzieje się w Gwiazdozbiorze Woźnicy jest procesem wczesnych narodzin planety. Zaobserwowane zjawisko dokładnie odpowiada modelom procesu powstawania planet, które wcześniej stworzyli astronomowie.


Wykonane przez Obserwatorium w Chile zdjęcie stanowi dowód, że wcześniejsze przypuszczenia na temat przebiegu procesu powstawania planet były słuszne. Najnowsze odkrycie pozwoli na lepsze zrozumienie tego, jak rodzą się planety.

Teksty wybrane dla Ciebie:


Kolejna tajemnica kosmosu


Dotąd wiedzieliśmy bardzo nie wiele na temat procesu tworzenia się planet. Mimo że powoli przygotowujemy się do wyprawy na Marsa, wciąż nie wiemy, jak powstał, podobnie jak inne planety.


Miejmy nadzieję, że niebawem uda nam się opracować na tyle nowoczesny sprzęt do obserwacji kosmosu, by wprowadzić badania Wszechświata w nową erę. Niedawno pożegnaliśmy niezwykle zasłużony radioteleskop Arecibo, który rozpoczął pewną epokę, jeśli chodzi o astronomię. Czas na kolejny krok ludzkości.

Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnegoChiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnegoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowe wieści ws. szczepionki na koronawirusa. Głos zabrał prof. Horban
  2. Idealne na święta śledzie po kaszubsku. Mamy najlepszy przepis
  3. Antoni Macierewicz powiedział, gdzie powstanie polska elektrownia atomowa. Rząd milczy
  4. Samsung Galaxy S21 na pierwszych renderach. Rewolucji brak
  5. Wielkie problemy klientów Apple. iPhone 12 ma poważną wadę
  6. Robert Lewandowski się wygadał. Wiemy, kiedy przestanie grać
  7. Bogusława miała 37-lat, pracowała w szpitalu. Nie żyje

Następny artykuł