planeta
Źródło: Pixabay

Naukowcy znaleźli niezwykła planetę. Nikt nie chciałby tam trafić, aż ciężko uwierzyć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Listopada 2020

Naukowcy poszukujący podobnych do Ziemi egzoplanet odnaleźli kolejny wyjątkowy obiekt. Na tę planetę z pewnością nie chciałbyś trafić. Z jednej strony jest tam gorąco (lekko mówiąc) a z drugiej od razu mógłbyś zamarznąć.

Kosmos pełen jest wyjątkowych obiektów, tajemniczych zjawisk i jeszcze bardziej tajemniczych planet. Panują przypuszczenia, że we Wszechświecie znajduje się parę planet podobnych do Ziemi, jednak w trakcie ich poszukiwania naukowcy trafiają na dość specyficzne obiekty.

Planeta jak Ziemia 2.0

O "Ziemi 2.0" mówi się już od wielu, bardzo wielu lat. I to nie tylko w kontekście znalezienia planety na której może istnieć rozumna forma życia, ale niejako potwierdzenie tego, że Ziemia nie jest samotna. Próżno w pobliżu nas szukać jakichkolwiek obiektów z podobnymi warunkami na powierzchni.

Ogromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówOgromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówCzytaj dalej

Planet, które faktycznie mogą stanowić "drugą Ziemię" wybrano już kilka na przestrzeni ostatnich lat. Mimo wszystko aktualna technologia często nie pozwala na potwierdzenie naukowych przypuszczeń, hipotez czy wstępnych obserwacji. Do tego potrzebne są znacznie bardziej zaawansowane sprzęty.

Nie zmienia to faktu, że astronomowie cały czas wypatrują hen daleko w kosmosie innych planet podobnych do naszej. W trakcie takich poszukiwań nierzadko natrafiają na obiekty mogą wprawić nas w osłupienie. O jednym z takich obiektów poinformowano niedawno.

Skrajność goni skrajność

K2-141b to planeta, która nie przypomina innych. Oczywiście pod względem zachodzących na niej reakcji i warunków, jakie tam panują (z drugiej jednak strony każda planeta jest na swój własny sposób wyjątkowa).

PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premieryPS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premieryCzytaj dalej

Obiekt ten jest egzoplanetą, która nieustannie zwrócona jest w jednym kierunku względem swojej gwiazdy wokół której krąży. Oznacza to, że po jednej jej stronie nieustannie panuje dzień, a po drugiej noc. Dla ścisłości jednak, ze względu na bardzo niewielką odległość planety od gwiazdy, nie panuje tu stosunek pół na pół, gdyż aż 3/4 planety pogrążone jest w świetle.

Planeta ta jest pełna skrajności - z jednej strony, tej "dziennej" temperatury dochodzą do nawet 3000 stopni Celsjusza, a po drugiej spadają do nawet -200 stopni Celsjusza. Oznacza to, że po jednej stronie w mgnieniu oka uleglibyśmy spaleniu, a po drugiej momentalnie moglibyśmy zamarznąć.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?

Ocean lawy

Całą powierzchnię planety pokrywa najprawdopodobniej olbrzymi ocean lawy o głębokości dochodzącej do nawet 100 kilometrów! Teoretycznie tego typu obiekty nie są wcale rzadkością - nawet Ziemia zaczynała swoje istnienie jako obiekt pokryty oceanami lawy. Tu jednak nie doszło do utworzenia się skorupy.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że na K2-141b panują mało sprzyjające warunki atmosferyczne. Z jednej strony skały są topione i parują do atmosfery, aby zaraz później spaść w formie deszczu do oceanu lawy. I tak w kółko. No i do tego wszystkiego dochodzą wiatry o takiej sile, że na Ziemi moglibyśmy tylko czytać o nich w książkach science-fiction.

Imponujący obiekt wymaga jednak dodatkowych badań, aby potwierdzić dotychczasowe analizy badaczy. Ci korzystają z Kosmicznego Teleskopu Spitzer, jednak już niedługo nad naszą planetą zawisną nowe tego typu maszyny, które, miejmy nadzieję, dadzą nam wgląd w zupełnie nowy obszar kosmosu.

Nowy pomysł na dostarczanie sieci 5G. Nad naszymi głowami zaczną latać specjalne dronyNowy pomysł na dostarczanie sieci 5G. Nad naszymi głowami zaczną latać specjalne dronyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skrzywdzony pitbull panicznie bał się człowieka. Nagrano moment, gdy pierwszy raz ktoś go pogłaskał, reakcja wywołuje łzy
  2. Ciężarówka wpadła w poślizg i zmiotła z drogi samochód - wideo
  3. Naukowcy znaleźli niezwykła planetę. Nikt nie chciałby tam trafić, aż ciężko uwierzyć
  4. Banknot, który wzbudza wiele pytań. Banki nie miały pewności, NBP rozwiało wątpliwości
  5. Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej Starlink
  6. Nowe, drakońskie kary za brak maseczki. Prezydent Andrzej Duda zadecydował
  7. Bardzo bliskie spotkanie z morskim stworem. Nagranie "połknięcia" kajakarek podbija internet

Następny artykuł