Asteroidy zmierzające ku planecie
Źródło: Pikrepo

Bakteria, która bez problemu przeżyje w kosmosie. Mogłaby kolonizować inne planety

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Września 2020

Czy na innych planetach mogą przeżyć jakiekolwiek ziemskie organizmy? Bardzo możliwe! Naukowcy znaleźli bakterię, która przez lata jest w stanie przeżyć w kosmosie. Rzuca to nowe światło na teorie jakoby życie na Ziemi pochodziło z innej planety.

Planeta podbita przez bakterie? Ludzkość jeszcze nie przyczyniła się do "kształtowania życia", jednak w świetle najnowszych doniesień badaczy jest to jak najbardziej realne. Znaleziono wyjątkowe bakterie, które dowodzą, że istnieją organizmy zdolne przeżyć w warunkach przestrzeni kosmicznej.

Bakterie z naszej planety w kosmosie

Uczeni z Uniwersytetu w Tokio postanowili przeprowadzić eksperymenty, które jednoznacznie miały wskazać, czy istnieją jakiekolwiek organizmy zdolne przeżyć w przestrzeni kosmicznej bez żadnej dodatkowej formy ochrony, czyli "nago". W tym celu wybrali całkiem imponujący mikroorganizm, gdyż postawili na bakterię Deinococcus radiodurans. Co czyni ją tak wyjątkową? Jest to bowiem najbardziej odporny na promieniowanie jonizujące organizm znany aktualnie nauce. Wieloletnie badania dowiodły już, że bakterie z tej rodziny mogą zdierżyć praktycznie wszystko, nawet warunki tak skrajnie niesprzyjające, że zabiłyby wszystko inne. Dla przykładu - śmiertelna dawka promieniowania dla człowieka wynosi około 10 Gy, dla Deinococcus radiodurans nie jest to nawet... 15 000 Gy, które szkody, co prawda wyrządza, jednak organizm wciąż zachowuje zdolność rozmnażania.

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latZaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latCzytaj dalej

Wyjątkowy organizm

Badacze poszli ze swoimi badaniami na całego - wystawili bakterie Deinococcus radiodurans na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na całe trzy lata. Bez żadnej ochrony przebywały one w kolonii o "grubości" co najmniej 0,5 mm. Badacze nie wiedzieli, czy wyjątkowy organizm będzie w stanie przeżyć skrajnie niskie temperatury, kosmiczne promieniowanie oraz to pochodzące ze Słońca. Okazuje się, że jak najbardziej. Wszystko jest tym bardziej wyjątkowe, że "zewnętrzna" warstwa bakterii faktycznie zginęła, jednak utworzyły one w ten sposób naturalną barierę ze swoich zwłok dla tych, którzy znajdowały się niżej. Badacze informują, że kolonie o "grubości" właśnie 0,5 mm mogą bez ochrony przeżyć jakieś 15 - 45 lat w przestrzeni kosmicznej.

Smażone mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńSmażone mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńCzytaj dalej

Nie zabierajmy pasażerów na gapę

W świetle wyjątkowego odkrycia możemy więc założyć, iż przypadkowe przeniesienie tych bakterii na choćby Marsa mogłoby skończyć się niechcianą kolonizacją tej planety przez Deinococcus radiodurans. Możliwości jest wiele, ale odpowiedzi niestety za mało - nie wiemy przecież, czy bakterie mogłyby przeżyć lądowanie i warunki na samej planecie, a także, czy sprostałyby olbrzymim siłom przy "przecinaniu" ziemskiej atmosfery. To drugie jest szczególnie istnotne przy weryfikacji coraz bardziej prawdopodobnej możliwości, że życie na Ziemi rozpoczęte zostało przez mikroorganizmy z innej planety, która spadły na nas w asteroidzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzają
  2. Według Elona Muska pierwsi koloniści Marsa zginą na Czerwonej Planecie
  3. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  4. Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny

Następny artykuł