planeta
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że znajdziemy kiedyś planetę podobną do Ziemi?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Listopada 2020

Na Ziemi żyje nam się całkiem dobrze i (na razie) bez zbytniego tłoku. Szukanie ziemiopodobnych planet i tak jest jednym z najciekawszych zajęć naukowców. Czy, Waszym zdaniem, takie planety w ogóle istnieją i możemy je faktycznie odnaleźć? Czy ciągle rozszerzający się Wszechświat jest ostatecznie czymś, czego nigdy nie poznamy?

Istnieje nasza planeta, więc, czysto teoretycznie, powinny również istnieć inne, podobne do niej, prawda? Naukowcy są tego samego zdania i od lat poszukują ziemiopodobnych planet. Choć wybrano kilka z nich, nigdy nie potwierdzono, że faktycznie przypominają osadę ludzkości w kosmosie.

Planety jak Ziemia

Nie ma się co oszukiwać - poszukiwanie egzoplanet przypominających Ziemię to obecnie jedno z najciekawszych zadań astronomów z całego świata. W trakcie swoich badań i analiz skupiają się oni na obiektach przypominających ziemskie pod względem wielkości, teoretycznych warunków i odległości od własnej gwiazdy. W końcu kluczowe tu jest to, aby taka planeta mogła świadczyć o możliwości istnienia tam wody w stanie ciekłym i warunków sprzyjających wystąpieniu tam życia. Dlatego planeta przypominającą Ziemię musi znajdować się w ekostrefie swojej gwiazdy, czyli odległości od niej odpowiedniej do tego, aby nie było tam za gorąco ani za zimno.

Naukowcy chcą dokonać czegoś niezwykłego. Legendarny Titanic wkrótce otworzy się na zwiedzanieNaukowcy chcą dokonać czegoś niezwykłego. Legendarny Titanic wkrótce otworzy się na zwiedzanieCzytaj dalej

Co tam ziemiopodobne planety, zobacz to!

Oczywiście przeczesywanie kosmosu za pomocą różnego rodzaju przyrządów wiążę się ze znajdywaniem obiektów nie spełniających wymogów "Ziemi 2.0", ale będących przedstawicielami innych ciekawych klas planet. Niedawno informowano o wyjątkowej planecie na której zachodzą reakcje, które nie mieszczą się w głowie. Chodzi o to, że cały obiekt pokryty jest lawą, jednak z jednej strony cały czas panuje tam noc, a temperatury dobijają do -200 stopni Celsjusza. W ten sposób na jej powierzchni dochodzi do wiatrów zdolnych nieść za sobą deszcze skał na koszmarnie olbrzymie odległości.

Odkryto rewolucyjny materiał. Dzięki niemu będzie można stworzyć komputery przyszłościOdkryto rewolucyjny materiał. Dzięki niemu będzie można stworzyć komputery przyszłościCzytaj dalej

Takich obiektów znajdywanych jest więcej, w końcu nie da się na pierwszy rzut oka jednoznacznie stwierdzić, że dany obiekt w kosmosie może faktycznie przypominać Ziemię, a wszystko wymaga wnikliwych obserwacji. Ze wszystkich odkrytych do tej pory egzoplanet, 45 może mieć warunki zbliżone do ziemskich. W końcu nic nie jest niemożliwe, a skoro istniejemy my to i przecież (teoretycznie) muszą istnieć inne podobne planety!

Ale czy to w ogóle możliwe?

Obecna technologia utrudnia jednak przeczesywanie bezkresnego Wszechświata. Na szczęście już niedługo pojawią się kosmiczne teleskopy nowego rodzaju, w tym Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mający zastąpić do tej pory nieoceniony Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Liczymy, iż trafi on na orbitę zgodnie z planami, czyli pod koniec 2021 roku. A jak Wy uważacie? Czy w tak olbrzymim i niekończącym się Wszechświecie istnieje szansa, że kiedyś znajdziemy planetę podobną do Ziemi? Koniecznie podzielcie się Waszym zdaniem.

Ogromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówOgromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówCzytaj dalej

Następny artykuł