planeta
Źródło: Needpix

Sonda Juno zarejestrowała wyjątkowe zjawiska w atmosferze Jowisza. Są tam "duchy" i "elfy"

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Października 2020

Sonda Juno dokonała zaskakującego odkrycia. Na Jowiszu zarejestrowano zjawiska, które mają także miejsce na Ziemi. W atmosferze znaleziono duchy i elfy. Tego typu odkrycie może w bezpośredni sposób pomóc w poznaniu zjawisk zachodzących w atmosferach różnych planet.

Sonda Juno, która od 2016 roku nieustannie krąży wokół gazowego olbrzyma dokonała ciekawego odkrycia, które zaskoczyło naukowców. W atmosferze tej planety doszło do reakcji, które mają także i miejsce w ziemskiej atmosferze. Chodzi tu o zjawiska TLE.

Planeta, która błyska

Na Ziemi powszechne są różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne związane z wyładowaniami elektrycznymi i chodzi tu oczywiście o pioruny. Choć z ich istnienia zdaje sobie sprawę każdy, nie ma co ukrywać, że to niejedyne tego typu zjawiska, które mają miejsce, jak do tej pory nam się wydawało, wyłącznie na naszej planecie.

Klienci kolejnego banku atakowani przez hakerów. Nie dajcie się zwieśćKlienci kolejnego banku atakowani przez hakerów. Nie dajcie się zwieśćCzytaj dalej

Chodzi tu o zjawiska znane jako przejściowe wydarzenia świetlne (TLE z ang. transient luminous events). Te jednak, w przeciwieństwie do klasycznych burz czy innych wyładowań elektrycznych, nie mają miejsce praktycznie nad samymi naszymi głowami, ale znacznie wyżej, ponad 100 kilometrów nad powierzchnią naszej planety, jeszcze wyżej, niż aktywne układy burzowe.

Czym w ogóle są te TLE? No cóż, to duchy i elfy. Te pierwsze to przypominające swoim kształtem meduzy światła, w których centrum znajdziemy nawet 50 kilometrowy obłok świetlny, a wokół niego uformują się długie "nitki". Elfy zaś oznaczają po prostu obszerne, ale krótko obserwowalne rozbłyski świetlne.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze ślady

2. To już oficjalne. Nowa regulacja wejdzie w życie od wtorku

Ale Jowisz też!

Dzięki sondzie Juno, która od 2016 roku krąży wokół Jowisza możemy się dowiedzieć, że znane do tej pory wyłącznie z Ziemi przejściowe wydarzenia świetlne, mają również miejsce w atmosferze Jowisza. Naukowcy wykluczają przy tym ewentualną pomyłkę z piorunami, gdyż te faktycznie, zdarzają się, ale około 300 kilometrów niżej.

Technologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularnościTechnologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularnościCzytaj dalej

Zjawisko jest tym bardziej wyjątkowe, że Jowisz ma zupełnie inne warunki, niż Ziemia. Otoczony jest on bowiem gazowym obłokiem o grubości kilku tysięcy kilometrów, pod którymi znajdują się amoniakalne chmury, Jeszcze niżej nie jest jednak lepiej, bo spotkać możemy wyładowania spowodowane obecnością tam chmur wodnych.

Dzięki właśnie obecności piorunów w atmosferze Jowisza, badacze zastanawiali się nad występowaniem tam innych, podobnych do ziemskich, zjawisk. Teraz, właśnie dzięki sondzie Juno udało się to potwierdzić. Badacze przeanalizowali dane z ubiegłego roku i doszli do zaskakujących wniosków.

Wyładowania na Jowiszu

TLE obecne na Ziemi wydają się czerwone (jeżeli mowa o wykorzystywaniu w ich namierzaniu spektrografu ultrafioletowego), a to przez obecność tam azotu. Jowisz z kolei może się pochwalić TLE w barwach nieco niebieskawych, a czasami wręcz i różowych, gdyż tam zamiast azotu znajduje się wodór.

Apple dodało niezwykłą funkcję do swoich smartfonów. Większość osób nie ma o niej pojęciaApple dodało niezwykłą funkcję do swoich smartfonów. Większość osób nie ma o niej pojęciaCzytaj dalej

Choć wszystko to wydaje się wyłącznie ciekawostką, warto wiedzieć, że odkrycie jest bardzo ważne. Dzięki niemu naukowcy mogą odnieść to do analizowania warunków panujących w atmosferach innych planet, dzięki czemu możliwe staje się dokładniejsze szacowanie zjawisk, jakie tam mogą występować. Co ciekawe w przyszłości takie metody mogłyby okazać się pomocne przy badaniu planet spoza naszego Układu Słonecznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Topowe produkty w Rossmann za grosze. Sklep wyprzedaje swoje hity. Klienci mają powody do radości
  2. Kierowco, za złamanie tego przepisu grozi ci 100 tysięcy kary. Wszystko z powodu koronawirusa
  3. Szpitale celem ataków hakerskich. Amerykanie ostrzegają
  4. Nintendo Switch otrzyma dwie duże gry. Wszystko za sprawą technologii chmury
  5. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  6. Popularne mięso skażone. GIS ostrzega: pod żadnym pozorem nie należy go spożywać
  7. Nikt się nie spodziewał, że Marta Manowska robi podobne rzeczy. Nieznane fakty z jej życia prywatnego

Następny artykuł