Planetoida zmierzająca w stronęZiemi.
Źródło: Pixabay

Planetoida minęła Ziemię w rekordowej odległości. Tak blisko nie było nigdy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Listopada 2020

Każdego dnia naukowcy przyglądają się otaczającej nas przestrzeni kosmicznej w celu wykrywania potencjalnie niebezpiecznych planetoid zmierzających w stronę Ziemi. Czasami system jednak zawodzi, a o niebezpiecznych zdarzeniach dowiadujemy się już po fakcie. Tak było w przypadku planetoidy 2020 VT4.

W ubiegłym tygodniu planetoida 2020 VT4 znalazła się w rekordowo bliskiej odległości od naszej planety. Skoro możemy o tym napisać, to znaczy, że nie doszło do tragedii, z resztą nawet gdyby planetoida znalazła się na kursie kolizyjnym z Ziemią, to prawdopodobnie spaliłaby się w atmosferze.

Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"Czytaj dalej

Piątek trzynastego pechowy dla astronomów

Do zdarzenia doszło w z zeszyły piątek, a więc 13 listopada o godzinie 18:20. Planetoida 2020 VT4 minęła wtedy naszą planetę o rekordowe 370 kilometrów. Myśląc o tym w kategoriach ziemskich, jest to wciąż znacząca odległość. Należy jednak pamiętać, że w skali całego kosmosu taka odległość jest w zasadzie znikoma.

Wystarczy dodać, że krążąca na naszej orbicie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) znajduje się w odległości 400 kilometrów od Ziemi. Co jednak bardziej niepokojące, to fakt, że naukowcy, którzy zajmują się obserwacją i wyszukiwaniem niebezpiecznych obiektów zmierzających w kierunku Ziemi wykryli tę planetoidę... 15 godzin po tym jak ta minęła naszą planetę. Odkrycia dokonano za pomocą Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) znajdującego się w Mauna Loa Observatory na Hawajach.

Jeff Bezos z własnej kieszeni inwestuje ogromne pieniądze w ochronę klimatu. Największy datek w historii świataJeff Bezos z własnej kieszeni inwestuje ogromne pieniądze w ochronę klimatu. Największy datek w historii świataCzytaj dalej

Historyczna planetoida. Drugiej takiej nie było

Planetoida 2020 VT4 jest pierwszą w historii, która zbliżyła się na tak rekordowo bliską odległość. Oczywiście mowa tu o czasach, w których prowadzone są tego rodzaju obserwacje, nie zmienia to jednak faktu, że planetoida, która dotychczas utrzymywała rekord odległości obok Ziemi, w rzeczywistości przeleciała obok naszej planety w odległości o 2950 kilometrów.

Mowa tu o planetoidzie 2020 QG i miało to miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Bliżej Ziemi przelatywały już tylko planetoidy, które ostatecznie wpadały w ziemską atmosferę i zamieniały się w meteoryty.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

2. Jadasz kebaby? Poznasz porażającą prawdę o produkcji mięsa do nich i przejdzie ci ochota

Policja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo synaPolicja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo synaCzytaj dalej

Rekordowo bliski przelot. Zagrożenia jednak nie było

Naukowcy uspokajają, że pomimo faktu, że planetoida 2020 VT4 przeleciała w odległości zaledwie 370 kilometrów od Ziemi, a instrumenty służące do wykrywania takich zjawisk zlokalizowały ją z 15-godzinnym opóźnieniem, to tak naprawdę nigdy nie groziło nam niebezpieczeństwo.
Wspomniana planetoida prawdopodobnie spaliłaby się w ziemskiej atmosferze, a ludzkość nawet by tego nie zauważyła, ponieważ obiekt, który w zeszył tygodniu przeleciał obok naszej planety miał rozmiary od 5 do 10 metrów.

Co prawda Ziemia nawet w najmniejszym stopniu nie odczuła tego bliskiego spotkania z kosmiczną skałą, planetoida jednak już jak najbardziej. W wyniku tak bliskiego przelotu obok naszej planety, trajektoria kosmicznej skały znacząco się wygięła. Wcześniej 2020 VT4 była klasyfikowana w grupie planetoid Apolla, a więc takich, które przecina orbitę nie tylko Ziemi, ale również Wenus.

Wpływ naszej orbity sprawił jednak, że planetoida zaczęła zmierzać w zupełnie innym kierunku i teraz jest kwalifikowana do grupy Ateny, w której znajdziemy planetoidy, które poruszają się głównie po ziemskiej orbicie.

ZOBACZ TAKŻE NA NASZYCH PORTALACH:

  1. On miał 36 lat, a ona 17. Witold Pyrkosz i jego żona stworzyli historię miłosną, która nie mieści się w głowie
  2. Stres u psów - po czym go poznać i jak sobie z nim radzić? 7 najważniejszych oznak u zestresowanych pupili
  3. Policja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo syna
  4. NASA ujawniła wstrząsające plany. Za 6 lat na Księżycu wyląduje nowoczesny reaktor
  5. Jeff Bezos z własnej kieszeni inwestuje ogromne pieniądze w ochronę klimatu. Największy datek w historii świata
  6. Trener Bayernu właśnie zabrał głos w sprawie zdrowia Lewandowskiego. Wiemy jak się czuje, rozwiał wątpliwości
  7. Droga jest zablokowana, na miejscu są wszystkie służby. Poważny wypadek, pięć osób zostało rannych

Następny artykuł