Kolizja planet
Źródło: VideoFromSpace - wideo - https://youtu.be/MxgwJ0GZlBo

Niesamowita symulacja. Tak wygląda zderzenie dwóch planet

Artur ŁokietekArtur Łokietek
3 Sierpnia 2020

Dzięki superkomputerom udało się opracować niesamowitą symulację! Pokazuje ona, jak wyglądałoby zderzenie planety z inną, podobną do naszej. Zdaniem badaczy, ilość atmosfery straconej w przypadku kolizji zależy od samego sposobu uderzenia.

Czy Ziemia będzie istnieć wiecznie? Raczej nie, choć na ten moment nic nie wskazuje, aby inna planeta miała w nas uderzyć. Naukowcy jednak opracowali wyjątkową symulację 3D.

Kolizje obiektów niebieskich

To, że kosmos nieustannie się rozwija, nie jest żadną tajemnicą. Jedne planety zostają zniszczone, gwiazdy zmieniają się w supernowe, a niektóre planety dopiero co powstają. I choć wszystkie te procesy trwają już miliardy lat, a wszystko dzieje się w pozornie ogromnym wszechświecie, zdarza się, że dwa obiekty się ze sobą po prostu zderzą. Co się wtedy dzieje i jak to wygląda? Naukowcy z Durham University i University of Glasgow z wykorzystaniem superkomputerów COSMA stworzyli wyjątkową symulację. Wyjątkowa animacja niejako pokazuje, co mogłoby się stać z Ziemią, gdyby uderzyła w nią inna planeta, gdyż zastosowane w symulacji wymiary jednej z planet odpowiadają właśnie naszej. Przebadano łącznie ponad 100 różnych scenariuszy z obiektami poruszającymi się z różną prędkością i uderzającymi pod różnymi kątami.

Niesamowite nagranie. Historia Wszechświata ujęta w 1 minucieNiesamowite nagranie. Historia Wszechświata ujęta w 1 minucieCzytaj dalej

Niesamowita symulacja

Wyniki badań przedstawiono w Astrophysical Journal. "Wiemy, że kolizje planet mają niezwykle ważne wpływ na atmosfery planet, ale to pierwszy raz, gdy mogliśmy przestudiować brutalne wydarzenia w takich detalach" - zauważa Jacob Kegerreis, astronom i główny autor badań w oficjalnym oświadczeniu z uczelni. Symulacja dokładnie pokazuje różne scenariusze i różne kąty pod którym zderzają się olbrzymie kosmiczne obiekty. Okazuje się, że stosunkowo wolne uderzenie w pewien fragmenty planey jest w stanie sprowadzić na atmosferę mniejsze szkody, niż bezpośrednie, szybkie trafienie. Szczególnie ciekawie przy tym wygląda fakt, że bezpośrednie uderzenie jest w stanie nie tylko całkowicie zniszczyć całą atmosferę, ale i część płaszcza planety.

Astronauci NASA wylądowali. Historyczne wydarzenie uwieczniły kameryAstronauci NASA wylądowali. Historyczne wydarzenie uwieczniły kameryCzytaj dalej

Księżyc

Czemu nowe badania są tak istotne? Dzięki nim możemy poznać więcej informacji dotycżących procesów formowania się i powstawania wszechświata, a także poszczególnych obiektów niebieskich. Szczególnie istotna wydaje się tu historia pochodzenia naszego własnego Księżyca. Na ten moment najpopularniejsza teoria (która dla wielu jest niemal potwierdzona) głosi, że Księżyc powstał jako efekt uderzenie planety wielkości Marsa w Ziemię. Zgodnie z badaniami, tamto wydarzenie mogło pozbawić nas nawet od 10 do 50 procent ziemskiej atmosfery.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koszt pierwszej przesyłki z Marsa wyniesie 7 miliardów dolarów
  2. Czy na Marsie właśnie doszło do erupcji wulkanu? NASA wyjaśnia zjawisko z najnowszych zdjęć
  3. Strumień Feniksa to zbiór gwiazd z wczesnego wszechświata. Najnowsze odkrycie naukowców zachwyca
  4. Tajemnicze stworzenie na plaży. "Wygląda jak kosmita"
Następny artykuł