planety
Źródło: NASA Ames/SETI Institute/JPL-Caltech, Public domain, via Wikimedia Commons

Czy uważasz, że powinniśmy poszukiwać innych planet, gdzie ludzkość mogłaby zamieszkać?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Października 2020

Naukowcy od setek lat badają kosmos. Dzięki nowoczesnym przyrządom wiemy, że we Wszechświecie faktycznie mogą istnieć planety, które nadają się do zamieszkania. Znajdują się na nich sprzyjające życiu warunki. Czy jednak ludzkość powinna do tego dążyć?

Odkrytych egzoplanet (takich spoza Układu Słonecznego) znamy już blisko 4 tysiące. Na części z nich mogą występować warunki gwarantujące powstawanie życia lub funkcjonowanie człowieka. Stanowią one dom, na który niegdyś ludzkość może polecieć.

Planety do zamieszkania

NASA, ESA i inne agencje kosmiczne na świecie od lat badają przestrzeń międzygwiezdną. Znamy już tysiące planet spoza naszego układu słonecznego, a potencjalny dom może stanowić nawet spora z nich część! Dodajmy do tego ewentualność zamieszkania na Ksieżycu, Marsie, Wenusie (tak, w atmosferze, gdzie warunki panują zbliżone do ziemskich, na jej powierzchni jednak nie przetrwałoby nic) czy nawet... asteroidach. Wtedy możemy zdać sobie sprawę z tego, że nie tylko Ziemia może w przyszłości stanowić dom dla ludzkości.

Naukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze śladyNaukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze śladyCzytaj dalej

Problem jednak leży w tym, że do żadnej z egzoplanet się nie dostaniemy. Na ten moment nie pozwala na to ani technologia ani nawet nauka, a sama podróż do problem czysto akademicki. Dość powiedzieć, że nawet wysłanie sond badawczych w tak odległe rejony Wszechświata jest pieśnią przyszłości. Nie zmienia to faktu, że zawsze dobrze jest mieć jakąś "ewentualność".

A może się nie przeprowadzać?

Planety takie jak Kepler-186f czy znaleziony w 2015 roku Kepler-452b, z miejsca okrzyknięty "Ziemią 2.0" stanowią łakomy kąsek dla badaczy, ale co z tego? Obecnie nie mamy praktycznie możliwości nawet ich badania. Czy jednak w ogóle potrzebujemy się gdziekolwiek przeprowadzać? Z jednej strony wielu uczonych zastanawia się nad takimi ewentualnościami, bo przecież, w istocie, po co zastanawiać się nad czymś, co jest nieosiągalne? Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że sytuacja na Ziemi z roku na rok robi się coraz mniej ciekawa - zmiany klimatu, przeludnienie... To problemy, które mógłby naprawić nowy dom dla ludzkości.

Gigantyczne możliwości paneli fotowoltaicznej. Cała Australia Południowa zasilana energią słonecznąGigantyczne możliwości paneli fotowoltaicznej. Cała Australia Południowa zasilana energią słonecznąCzytaj dalej

Problem nie do rozwiązania

Inna sprawa, że wciąż, na naszej planecie, są rejony skrajnie biedne, gdzie dostęp do wody czy żywności jest niezwykle utrudniony. Wystarczy chwilę się zastanowić nad tym, jak mogłaby wyglądać dominacja Marsa, aby zrozumieć, że nierozwiązane problemy na Ziemi z pewnością trafiłyby i na inne planety na których stopę postawili by kolonizatorzy. Uważacie, że starania badaczy dotyczące poszukiwania nowego domu dla ludzkości mają sens? Koniecznie dajcie nam znać!

Ważne ogłoszenie od CD Projekt Red. Premiera Cyberpunk 2077 oficjalnie przełożona, znamy nową datęWażne ogłoszenie od CD Projekt Red. Premiera Cyberpunk 2077 oficjalnie przełożona, znamy nową datęCzytaj dalej

Następny artykuł