Plastik
Źródło: pexels.com

Naukowcy biją na alarm. W ludzkich ciałach znaleziono szkodliwy plastik

Kuba WielochKuba Wieloch
17 Sierpnia 2020

Wyniki najnowszych badań są jednoznaczne i niezbyt pozytywne. W ludzkich ciałach występują mikroplastiki

Śmiercionośne tworzywa sztuczne


Plastik jest tworzywem sztucznym niezwykle szkodliwym dla środowiska. Materiał praktycznie nie ulega rozkładowi i gromadzi się na ogromnych wysypiskach śmieci, jak i poza nimi. Przykładem mogą być ogromne "kałuże" plastiku w oceanach. Prawda jest taka, że ludzie nie do końca wiedzą jak pozbyć się plastiku z naszej planety.

Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówDoigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówCzytaj dalej


Niestety wyniki badań są jednoznaczne — kontakt dzikich zwierząt z mikroplastikami może skutkować wzrostem bezpłodności, wszelkimi nowotworami i innymi szkodliwymi przypadłościami. Arizona State University posunęło się jednak dalej, naukowcy postanowili przeprowadzić badania na ludzkich tkankach. Badacze chcieli się upewnić, czy w ludzkich ciałach nie odkłada się mikroplastik występujący obecnie praktycznie wszędzie. Wyniki badań są przerażające.

Badania na ludziach


Każda z przebadanych 47 próbek zawierała różne rodzaje plastiku. Naukowcy pobierali próbki z płuc, wątroby, śledziony i nerek pacjentów. To właśnie w tych organach najczęściej odkładają się wszelkie zanieczyszczenia, z którymi ludzie mają kontakt. Uczeni poddali próbki spektrometrii mas i stwierdzili, że wszystkie są zanieczyszczone. W ludzkich organach wykryto takie sztuczne tworzywa jak poliwęglany, politereftlan etylenu i polieteny. W każdej ze zbadanych próbek stwierdzono również obecność bisfonol A.

Naukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświataNaukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświataCzytaj dalej

Czym są mikroplastiki?

Mikroplastik – cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Mikroplastik używany jest do produkcji niektórych produktów, między innymi brokatu, pasty do zębów czy kremów z filtrem. Powstaje on również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych, na przykład butelek PET. Pojęcie mikroplastik jest często używane w kontekście zagrożeń jakie niesie on dla środowiska naturalne.

Mikroplastik szczególnie zagraża organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta i w ten sposób podróżuje w górę łańcucha pokarmowego. Cząsteczki mikroplastiku występują też w dużych ilościach na plażach, w piasku – na głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Naukowcy zaobserwowali również, że mikroplastik występuje nawet na Arktyce – w badanym przez nich składzie pokrywy lodowej. Jak wynika z najnowszych badań, cząsteczki mikroplastiku są zagrożeniem nie tylko dla zwierząt żyjących w wodach. Przenoszone mogą być również przez owady, co oznacza, że mogą zalegać również w organizmach zwierząt żywiących się owadami. - źródło: wikipedia

Naukowcy są przerażeni


Naukowcy od dłuższego czasu bili na alarm. Wielu uczonych było przekonanych, że w ze względu na poważne zanieczyszczenia naszej planety organizmy żywe są narażone na ciężkie choroby, w tym nowotwory. Najnowsze badania tylko potwierdzają te obawy. Problem tkwi w tym, że naukowcy nie znają jeszcze dokładnego wpływu tych substancji na zdrowie człowieka. Do tej pory wiemy jedynie, że są one niezwykle szkodliwe dla zwierząt, więc z przykrością możemy poinformować, że nasza przyszłość nie rysuje się zbyt kolorowo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientów
  2. Naukowcy aż osłupieli. Odkryli największy krater w Układzie Słonecznym
  3. Rosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bomb
  4. Naukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświata

Następny artykuł