playstation 2
Źródło: Wikimedia Commons

Pamiętacie jeszcze PlayStation 2? Dla wielu to najlepsza konsola w historii

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Października 2020

W 2000 roku na rynku ukazała się prawdziwie przełomowa konsola. Przez wielu PlayStation 2 do dziś uważane jest za najlepszą konsolę jaka kiedykolwiek powstała. Też ją mieliście i potrafiliście spędzić przed nią całe dnie?

Już pierwsze PlayStation było sporym przełomem, jednak dopiero druga jego edycja okazała się hitem na cały świat. Łącznie na całym świecie sprzedano około 157,68 mln egzemplarzy historycznej już konsoli.

Sony atakuje po raz pierwszy

Pierwsze PlayStation, zwane dziś PSOne pojawiło się na rynku w 1994 roku (Japonia), 1995 (USA, UE i Australia) aby w 1996 roku trafić oficjalnie do Polski. Choć pierwsze plany Sony były zupełnie inne, niż to, co znamy dziś, całe urządzenie i tak okazało się globalnym hitem. Jego głównym twórcą był Ken Kutaragi, który za swoje zasługi szybko został CEO Sony Computer Entertainment. Początkowo planowano stworzyć ten sprzęt we współpracy z Nintendo (istnieje nawet prototyp zwany Nintendo PlayStation, który sprzedano w tym roku na aukcji). Rzeczywistość jednak szybko zweryfikowała te zamiary i przez odległe od siebie poglądy na taką konsolę, Sony postanowiło działać samodzielnie.

Bank Millennium ostrzega klientów przed oszustami. Pieniądze znikają z kontBank Millennium ostrzega klientów przed oszustami. Pieniądze znikają z kontCzytaj dalej

PlayStation 2 wiecznie żywe

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, jak powiem, że najlepiej sprzedającą się grą na PS2 było GTA: San Andreas, prawda? Hit Rockstara przyćmił produkcji wewnętrznych studiów Sony i innych gigantów branży, ciężko jednak mówić, że nie było wcale w czym wybierać. Gier na PS2 ukazała się cała masa i to właśnie od tej konsoli rozpoczęła się era dzisiejszego gamingu, tj. gier, które na dobre zagościły w sercach graczy. Sony triumfowało, a konsola sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, mimo to wsparcie dla niej istniało wiele lat po premierze. Zresztą PS2 do dziś ma wielu oddanych fanów, którzy wyszukują na internetowych aukcjach gry swojego dzieciństwa.

Sony może szykować prawdziwą rewolucję. Wszyscy fani PlayStation 5 powinni zacierać ręceSony może szykować prawdziwą rewolucję. Wszyscy fani PlayStation 5 powinni zacierać ręceCzytaj dalej

Koniec z PlayStation 2

W 2013 roku Sony jednak zdecydowało, że już nie powstanie więcej urządzeń z tej generacji, a oczy wszystkich skupiły się już nawet nie na PS3, które również odchodził do lamusa, a do nadchodzącego PS4, który godnie zastąpił swoje poprzedniczki. Mimo wszystko to PS2 przez niektórych uważane jest za jedną z najlepszych konsol w historii. Też tak uważacie? A może wciąż ją macie i po dziś dzień potraficie usiąść przed telewizorem i powspominać stare, dobre czasy?

LOT stawia na rewolucję i samoloty, których wszyscy się boją. Pasażerowie są przerażeni, ale czy słusznie?LOT stawia na rewolucję i samoloty, których wszyscy się boją. Pasażerowie są przerażeni, ale czy słusznie?Czytaj dalej

Następny artykuł