Ocean
Źródło: publicdomainpictures.com

Życie możliwe na Plutonie? Prawdopodobnie były tam kiedyś oceany

Kuba WielochKuba Wieloch
23 Czerwca 2020

Wyniki najnowszych badań wskazują, że na Plutonie mogły mieć rozległy ocean pod powierzchnią.

Planetoida z oceanem

Okazuje się, ze Pluton powstał na skutek gwałtownych oddziaływań co mogło sprzyjać powstaniu życia na planecie.
Gdy dzisiaj przyglądamy się Plutonowi, obserwujemy bardzo zimny glob, na powierzchni którego temperatura wynosi -228 stopni Celsjusza. To fascynujące, że analizując geologię struktur powierzchniowych możemy dojść do wniosku, że Pluton powstał szybko i gwałtownie, przez co jego wnętrze było na tyle ciepłe, aby od razu powstał w nim ocean ciekłej wody. - wypowiedź Carvera Biersona, planetologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz

Ogromne temperatury


Struktury widoczne na powierzchni Plutona, takie jak pęknięcia skorupy czy pasma uskoków, sugerują, że Planeta była niegdyś pod wypływem bardzo wysokich temperatur.


Myślę, że najciekawszym wnioskiem z tego odkrycia jest to, że podpowierzchniowe oceany mogły być czymś powszechnym wśród dużych obiektów Pasa Kuipera – mówi Bierson.
Jak na razie nie wiemy, jaki jest przepis na powstanie życia na jakiejkolwiek planecie, ale wiemy, że woda w stanie ciekłym jest bardzo ważnym czynnikiem. Nasze badania natomiast wskazują, że Pluton ją miał przez bardzo długi czas - dodaje.

Czy Pluton wciąż jest Planetą?


Pluton to planeta karłowata, najjaśnieszy obiekt pasa Kuipera. Został okdyty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że Układ Słoneczny liczy 8 planet.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zalało polskie elektrownie. Sytuacja jest bardzo ciężka, ceny prądu mogą pójść w górę
  2. Istna inwazja nowych gatunków owadów w Polsce. Wracają też dobrze nam znane
  3. Hakerzy atakują klientów polskich banków. Pieniądze znikają z kont
  4. Uszyły i rozdały za darmo 5000 maseczek. Sanepid nałożył na nie karę 10000 zł

Następny artykuł