Płyta winylowa w adapterze.
Źródło: Pixabay

Płyty winylowe kontra Spotify. Który format wybierasz?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Października 2020

Rozwój technologiczny sprawia, że nasza rzeczywistość bardzo mocno się zmienia. Są jednak technologie, które po latach wracają i biją rekordy popularności. Tak wygląda sytuacja z płytami winylowymi. Chociaż nie jest to rozwiązanie dla każdego, to w świecie opanowanym przez strumieniowe przesyłanie muzyki, czarne krążki wróciły do łask.

Wiele osób narzeka, że rozwiązania proponowane przez takie firmy jak Spotify sprawiają, że muzyka, której słuchamy jest w gorszej jakości niż to kiedyś bywało. Właśnie z tego powodu część ludzi wraca do płyt winylowych, które według wielu oddają w najlepszej jakości muzykę.

Spotify i muzyka cyfrowa

Spotify jest programem opracowanym przez szwedzką firmę Spotify AB. Program został uruchomiony już 14 lat temu i oferuje możliwość strumieniowego przesyłania i odtwarzania muzyki za pomocą komputera lub smartfona. Na rynku obecne są również inne narzędzia tego typu, z których najbardziej popularną alternatywą jest z pewnością Tidal. W I kwartale 2019 roku ze Spotify korzystało 217 milionów użytkowników, z czego 100 mln opłacało abonament.

Wpadka w Wpadka w "Jednym z dziesięciu". Zawodnik zaskoczył wszystkich swoją odpowiedziąCzytaj dalej

Czy płyty winylowe są najlepsze?

Płyty gramofonowe były wykonywane z różnych materiałów, najczęściej ebonitu, szelaku lub polichlorku winylu – stąd nazwa potoczna – płyta winylowa. Choć produkowano je w różnych kolorach, to zdecydowanie najczęściej w czarnym, stąd inna nazwa potoczna – czarna płyta. Obecnie powszechnie określana jest też mianem płyty analogowej.

Poczta Polska nabiera Polaków. Rozpoczęła się akcja na ogromną skalęPoczta Polska nabiera Polaków. Rozpoczęła się akcja na ogromną skalęCzytaj dalej

Płyty winylowe zyskały w ostatnim czasie ogromną rzeszę nowych fanów. Eksperci podkreślają, że formaty cyfrowe tracą sporo na jakości przez kompresję, która jest wymagana, aby nagrania cyfrowe mogły być odtwarzane na największej ilości urządzeń. Płyty winylowe ogranicza z kolei jedynie jakość tłoczenia i sprzętu, na którym płyta taka jest odtwarzana.

Który format wybierasz?

Format cyfrowy ma nad winylami jedną znaczącą przewagę. Wystarczy, że mamy telefon komórkowy przy sobie i muzyka nas nie opuści na krok. Płyty gramofonowe są przydatne stacjonarnie, w domu. Jeżeli jednak chcemy słuchać muzyki podczas podróży, to niestety to rozwiązanie nam nie pomoże. Wszystko więc zależy od tego w jakich warunkach najczęściej słuchamy muzyki i czego oczekujemy od jakości nagrania. A Ty który format muzyczny wybierasz?

Mars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonautyMars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonautyCzytaj dalej

Następny artykuł