Radioative
Źródło: Wikipedia

Miasto w Rosji ewakuowane. Armia testuje nowy pocisk o napędzie jądrowym

Kuba WielochKuba Wieloch
7 Lipca 2020

Sytuacja na arenie międzynarodowej jest coraz bardziej napięta. Można by nawet rzec, że „Zimna Wojna” powróciła ze zdwojoną siłą

Wyścig zbrojeń


Co łączy Stany Zjednoczone, Chiny i Rosję? Pytanie dość trywialne, a odpowiedź również jest oczywista. Wszystkie wymienione kraje są światowymi potęgami militarnymi. Nikt z tych molochów nie chce pozostać w tyle w wyścigu zbrojeń. Armia rosyjska planuje wysunąć się na przód,a konkurentów pozostawić daleko w tyle. Wszystko dzięki nowej, superbroni.

Nowa broń

Mowa o pocisku 9M730 Buriewiestnik (SSC-X-9 Skyfall), który to jako pierwszy w historii jest wyposażony w jądrowy napęd. Pocisk zdolny jest do przenoszenia broni jądrowej, a jego zasięg jest nieograniczony. Brzmi przerażająco, prawda?

Pierwsze testy

Pierwsze testy nowej broni odbyły się w sierpniu ubiegłego roku w pobliżu miejscowości Nyonoksa. Doszło wówczas do katastrofy jądrowej wskutek nieplanowanego wybuchu. Podczas incydentu zmarło 5 osób, do czego przyznały się władze Rosji. Tragicznie zmarłe osoby, były pracownikami Rosyjskiego Fedarlnego Centrum Jądrowego w Sarowie oraz Rosatomu. Ze względu na ryzyko niepowodzenia armia rosyjska apeluje do mieszkańców Nyonoksa o dobrowolną ewakuację.

Mieszkańcy ewakuowani

Według ekspertów Kreml szykuje kolejne testy, które mogą narazić miejscową ludność. Miasteczko jest domem dla około 500 osób. Dla chętnych władze zorganizowało autobusy, które wywiozą mieszkańców poza teren zagrożenia. Ci, którzy zostaną, proszeni są o szczelne zamknięcie okien.

Czy Rosja łamie prawo?

Warto zaznaczyć, że prawo międzynarodowe wyraźnie zakazuje użycia napędu atomowego w pociskach i rakietach. Jak można się jednak domyślić, Rosja nieszczególnie ma owe zakazy w przysłowiowym nosie. Władza zapowiedziała, że nowy pocisk jest bronią odwetową, która ma odstraszyć potencjalnych wrogów. Jak ma wyglądać jej rzeczywiste zastosowanie? Obyśmy się tego nigdy nie dowiedzieli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fantastyczne nagranie NASA z lądowania Apollo 14 na Księżycu. Piękne obrazy zapierające dech w piersiach
  2. Już niedługo na naszej planecie będzie więcej robotów niż ludzi. Wstrząsająca wizja znanego futurologa
  3. Granie na klawiaturze i myszce do przeżytek. Youtuber ukończył Minecraft używając pianina
  4. Xbox Games Showcase: poznaliśmy datę i godzinę wydarzenia

Następny artykuł