Poczta Polska
Źródło: media.poczta-polska.pl

Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
3 Listopada 2020

Dotąd przed wyprawą po odbiór lub nadanie przesyłki należało się uzbroić w anielską cierpliwość. Poczta Polska kojarzy się głównie z niekończącymi się kolejkami, zwłaszcza w okresie świątecznym. Czy zapowiedziane właśnie rewolucyjne zmiany zmienią tę niepochlebną opinię?

Większość Polaków traktuje pocztę jako zło konieczne. Mimo że na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw, nadawanie tradycyjnych przesyłek jest wciąż najtańszą opcją. Lecz jak to w życiu często bywa - coś za coś. Zapłacimy mniej, ale czasu na stanie w kolejce do okienka poświęcimy znacznie więcej niż na szybkie nadanie w paczkomacie. Poczta Polska chce to zmienić.


Rewolucje w Poczcie Polskiej


Od kilku lat Poczta Polska usilnie pracuje nad poprawą wydajności swoich placówek i zwiększenie komfortu użytkowników. Starania te widoczne są w postaci systemu Elektronicznego Nadawcy czy platformy Envelo.


Systemy te umożliwiają rozpoczęcie procesu nadania przesyłki jeszcze w domu. Podając odpowiednie dane, możemy zdalnie zarejestrować naszą paczkę w systemie pocztowym. Dzięki temu będziemy mogli wygenerować gotową etykietę do naklejenia na kopertę.

Góra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakaneGóra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakaneCzytaj dalej


Kolejki wciąż nie znikają


To wciąż nie jest rozwiązanie idealne, gdyż wymaga posiadania drukarki. Do tego tematu wrócimy za chwilę. Największą niedogodnością tego rozwiązania jest fakt, że później i tak będziemy musieli wystać swoje w kolejce do okienka w urzędzie pocztowym. Fakt, że przygotowana wcześniej etykieta skróci czas samego procesu nadania, wciąż jednak nie ochroni nas przed czekaniem na wolne stanowisko.


Poczta Polska doskonale wie i przyznaje się do tych problemów. Na szczęście nie rozkłada bezradnie rąk, lecz pracuje nad poprawą swojego systemu. Rozsądne posunięcie biorąc pod uwagę, że konkurencja tylko się zwiększa, zwłaszcza od czasu pierwszego lockdownu, kiedy popyt na usługi kurierskie znacząco wzrósł.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. "To może dotyczyć nawet 3 milionów Polaków". Pulmonolog przekazał bardzo ważny apel


Specjalistyczne okienka - dla kogo?


Nowy pomysł Poczty Polskiej opiera się na wprowadzeniu 550 nowych stanowisk w urzędach wielu miast. Będą to okienka specjalnie oznaczone, dedykowane dla tych, którzy chcą szybko nadać lub odebrać paczkę (tylko w wypadku korzystania z usługi Odbiór w Punkcie). Stanowiska otrzymały chwytliwą nazwę „Fast track”.


Ze specjalnych okienek nadawać będą mogli użytkownicy wspomnianych wcześniej systemów nadawczych - Envelo i Elektroniczny Nadawca - oraz użytkownicy aplikacji Nadaj Paczkę.

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeUwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej


Co z tą drukarką?


I tu poczta wychodzi użytkownikom naprzeciw. W nowych okienkach „Fast track” będzie można wydrukować wcześniej wygenerowaną etykietę. Jedyne co musimy zrobić, to skorzystać z jednego z systemów elektronicznego nadawania, by pracownik okienka mógł ją odnaleźć. Zostanie ona wówczas wydrukowana i naklejona odpowiednio na przesyłkę.

Gdzie pojawią się usprawnienia?


Utworzonych zostanie aż 550 nowych okienek, z których będzie można korzystać w wielu miastach, nie tylko tych dużych. Oczywiście będzie można je spotkać w stolicy, Poznaniu, Szczecinie czy Wrocławiu, ale również w mniejszych miejscowościach. Do nich należą między innymi: Grajewo, Świdnik, Chojnice i Chełmno. Pełną listę miast można sprawdzić na stronie Poczty Polskiej.

Czy rewolucyjne zmiany w Poczcie Polskiej rzeczywiście zredukują kolejki i przyspieszą proces nadawania przesyłek? Miejmy nadzieję, że tak. Na pewno jest to krok (oby pierwszy z wielu) w kierunku poprawienia jakości świadczonych usług.

Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało StarshipNajpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało StarshipCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pani Danuta znalazła w lesie 2 małe labradorki. "Wywiezione na pewną śmierć"
  2. Policjanci podejrzewali porwanie - prawda była zupełnie inna
  3. TVP z kolejną wpadką. W wiadomościach cytowali wpis liderki Strajku Kobiet z Twitera. Okazał się fałszywy
  4. CERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędności
  5. Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważny
  6. Wyszło na jaw. Wiadomo, która z kandydatek rolnika poszła z nim na wesele. Zdradził ich zespół muzyczny
  7. Premier podał datę ważnego wydarzenia. Ruszyła kolejna edycja wsparcia finansowego dla miliona Polaków

Następny artykuł