Haker
Źródło: pixbay.com

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądze

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
5 Listopada 2020

Podejrzane maile i wiadomości to chleb powszedni naszych czasów. Żeby zwiększyć swoją wiarygodność, oszuści korzystają z dużych, zaufanych podmiotów. Tym razem padło na Pocztę Polską. 

Niedawno był OLX z jego nowym systemem płatności, który wykorzystują cyberprzestępcy. Tym razem oszuści przebrali się w piórka Poczty Polskiej. Podejrzane maile, wysłane ponoć z tej instytucji, zaczęły masowo zalewać skrzynki Polaków.


Poczta Polska narzędziem pracy przestępców


Poczta Polska jest wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy uciekają się do popularnego phishingu. Jest to mało wyrafinowana i bardzo prosta metoda wyłudzania danych. Dzięki temu, że do jej użycia nie potrzeba żadnych zaawansowanych umiejętności, jest regularnie wykorzystywana przez wielu oszustów.

Ogromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówOgromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówCzytaj dalej


Phishing


Metoda phishingu polega na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję. Wykorzystujący czyjąś tożsamość przestępca próbuje wyłudzić od użytkowników pieniądze lub poufne dane. Ten sposób działania wykorzystują oszuści udający Pocztę Polską.


Należy zachować szczególną ostrożność przy otwieraniu maili od wspomnianej instytucji. Cyberprzestępcy rozsyłają obecnie dwa rodzaje maili, każdy mający na celu zdobycie danych i pieniędzy użytkowników.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?


Uwaga na kampanie mailingowe


Pierwszy rodzaj maili, które powinny wzbudzić nasze podejrzenia, to wiadomości informujące o źle zaadresowanej przesyłce. Samo otwarcie maila nie przysporzy nam problemów, ale otwarcie dołączonych do niego plików - jak najbardziej. Jest w nich ukryty wirus, który infekuje komputer nieostrożnego użytkownika i w efekcie przechwytuje jego wrażliwe dane.

PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premieryPS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premieryCzytaj dalej


Drugi sposób działania przestępców, to rozsyłanie wiadomości z linkiem, pod którym możemy rzekomo odebrać wygraną nagrodę. W tym przypadku jest to nowy smartfon. Tutaj warto pamiętać o starej dobrej zasadzie, głoszącej uniwersalną prawdę: “żeby wygrać, trzeba grać”. Mail, w którym nagroda przychodzi do nas nieproszona, zdecydowanie powinien wzbudzić nasze podejrzenia.


Czytajmy komunikaty


Gdy dostaniemy maila, który wzbudzi nasze podejrzenia, zawsze warto zajrzeć na stronę podmiotu, który rzekomo ją wysłał. Tym sposobem mamy szansę na uniknięcie nieszczęścia. Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, stara się chronić użytkowników takim komunikatem: „Informujemy, że Poczta Polska nie jest inicjatorem tych kampanii mailowych. Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków. W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności, prosimy o zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie nas na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl lub https://incydent.cert.pl/. To nam pozwoli na ostrzeżenie naszych klientów, a także zablokowanie fałszywej strony”.


Cyberprzestępcy nigdy nie śpią, starajmy się więc zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się w sieci.

Nowy pomysł na dostarczanie sieci 5G. Nad naszymi głowami zaczną latać specjalne dronyNowy pomysł na dostarczanie sieci 5G. Nad naszymi głowami zaczną latać specjalne dronyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podobnego porodu w Lublinie jeszcze nie było, pani Karolina jest szczęściarą. W całej Polsce odnotowano zaledwie kilka przypadków
  2. Rodzina z Chin myślała, że wychowuje psa. Po 2 latach prawda ich przeraziła, jak można się tak pomylić?
  3. Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady
  4. Banknot, który wzbudza wiele pytań. Banki nie miały pewności, NBP rozwiało wątpliwości
  5. Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej Starlink
  6. Radio Zet podało właśnie tragiczną wiadomość. Uczestnik mundialu zginął w wypadku, miał tylko 33 lata
  7. Rusin rozrabia w Warszawie. Interweniować musiała policja, poszło o waciki

Następny artykuł