Skrzynka Poczty Polskiej
Źródło: pixabay.com

Uwaga na maile od Poczty Polskiej. Część z nich rozsyłają cyberprzestępcy

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
7 Lutego 2021

Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami wysyłanymi do Polaków. Cyberprzestępcy podszywają się pod instytucję, by wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze nieostrożnych użytkowników. Sytuacja jest poważna.

  • Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami
  • Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości mailowe
  • W oficjalnym komunikacie Poczty Polskiej przeczytamy o zalecanym postępowaniu

Poczta Polska ostrzega użytkowników przed oszustami. Cyberprzestępcy po raz kolejny skorzystali z popularnej metody phishingu, czyli podszywania się pod zaufane instytucje w celu nakłonienia nieświadomych odbiorców fałszywych wiadomości do podania swoich danych osobowych. Wielu Polaków już straciło pieniądze w związku z ich działaniami.

Poczta Polska przestrzega przed cyberprzestępcami

Okazuje się, że cyberprzestępcy zaczęli wysyłać maile, które rzekomo pochodzą od Poczty Polskiej. W ich treści informują odbiorców o nadanej do nich przesyłce, która nie została dostarczona i proszą o odbiór w odpowiednim punkcie. Oczywiście w celu weryfikacji trzeba kliknąć w podany w wiadomości link. Na to właśnie liczą oszuści.

Narodowy operator pocztowy informuje o akcji phishingowej rozsyłanej na elektroniczne skrzynki pocztowe, w której cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską. Wiadomość e-mail o temacie „ Brak powiadomienia o dostawie ” jest rozsyłana z adresu test@a-m2.ru, w której jest zawarta informacja o niedostarczeniu przesyłki do odbiorcy oraz sposobie możliwości jej odebrania, w tym nakłonienie do kliknięcia w podejrzany link.

Prosimy zwrócić uwagę na wiadomości o podobnym temacie oraz treści, zawierające podejrzany link lub załącznik. Prosimy nie klikać w link oraz nie otwierać załącznika - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Poczty Polskiej.

Prokuratura przejęła ponad 50 mln euro w Bitcoinach. Jest jeden problem, funkcjonariusze nie znają hasłaProkuratura przejęła ponad 50 mln euro w Bitcoinach. Jest jeden problem, funkcjonariusze nie znają hasłaCzytaj dalej

Warto sprawdzić adresy

W przypadku otrzymania opisanej powyżej wiadomości, przede wszystkim należy sprawdzić adres mailowy, z którego wysłano maila. W dalszej kolejności warto się upewnić, czy link podawany w wiadomości jest jednym z adresów rzeczywiście należących do Poczty Polskiej. Wszystkie informacje o dalszym postępowaniu znajdują się w oficjalnym komunikacie.

Przypominamy, że prawidłowy adres strony Poczty Polskiej to https://www.poczta-polska.pl oraz adres do śledzenia przesyłek to: https://emonitoring.poczta-polska.pl/.W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności prosimy o zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie nas na adres cyberbezpieczenstwo[at]poczta-polska.pl. Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci.

Należy również pamiętać, że w przypadku kliknięcia linku z fałszywej wiadomości i straty pieniędzy, to my ponosimy odpowiedzialność za nasze działania. Poczta Polska nie jest winna naszej nieostrożności, więc warto mieć się na baczności podczas wykonywania jakichkolwiek operacji w Internecie, które wymagają podania naszych danych osobowych lub płatniczych.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł