PILNE Podatek od smartfonów - rząd się wypowiedział
Źródło: materiały własne

Ważna deklaracja rządu w sprawie podatku od smartfonów

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Lipca 2020

Podatek od smartfonów to zaostrzenie szumnie wprowadzanej opłaty reprograficznej. ZAiKS i resort kultury walczą o jej przepchnięcie dalej, jednak wielu ekspertów negatywnie wypowiadało się na temat kontrowersyjnego pomysłu. Rząd w końcu wypowiedział się w tej sprawie.

Opodatkowanie smartfonów, ebooków i jeszcze większej liczby urządzeń? Brzmi szalenie, ale taki pomysł zaproponował ZAiKS.

Opodatkowanie smartfonów, czyli opłata reprograficzna

Opłata reprograficzna to opłata za (najprościej rzecz ujmując) prawa autorskie. Kwota doliczana jest do cen różnych urządzeń służących do kopiowania treści, chodzi tu m.in. o płyty DVD, kasety, ale też o papier do drukarek (no bo przecież możesz sobie wydrukować ksiażkę). W czasie globalnej pandemii COVID-19 okazało się, że zamknięcie wielu przybytków i instyutcji kultury negatywnie odbiło się na finansowej kondycji artystów. Zapewne niejako w odpowiedzi na ten problem Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zdecydowało się na pomysł zaostrzenia opłaty reprograficznej. Wtóruje mu Ministerstwo Kultury.

Rząd w końcu odpowiedział

W czasie, gdy wybory prezydenckie osiągają apogeum zainteresowania, prezydent za wszelką cenę stara się zdobyć sobie poparcie. Jak zapowiada rzecznik rządu, Piotr Müller, prezydent nie zgodzi się na wprowadzenie takiego podatku. "W tej chwili nie ma projektu rządowego o opłacie reprograficznej, w związku z tym taki podatek w tej chwili nie powstaje" - powiedział rzecznik rządu. Jego zdaniem zapowiedziane weto prezydenckie definitywnie zamyka temat debatowania odnośnie nowego podatku. Wcześniej miały nim zostać objęte m.in. smartfony i czytniki ebooków.

Prezydent o podatku od smartfonów

Obecnie urzędujący prezydent Polski Andrzej Duda nagle zabrał głos w sprawie kontrowersyjnego podatku. Wcześniej omijał on ten temat szerokim łukiem, jednak prawdopodobnie z racji zbliżającej się drugiej tury wyborów postanowił, że zadeklaruje swoje stanowisko. "Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS, byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także:

  1. Kto z Was pamięta kasety magnetofonowe? Fuji zapowiada wielki powrót zapomnianego nośnika
  2. Miasto w Rosji ewakuowane. Armia testuje nowy pocisk o napędzie jądrowym
  3. Już niedługo na naszej planecie będzie więcej robotów niż ludzi. Wstrząsająca wizja znanego futurologa
  4. Sieć 5G w głównych miastach Polski. Udostępniono mapki z zasięgiem Play


Następny artykuł