Układ do nawadniania pola. Rury, zegary, system nawadniający.
Źródło: Pixabay

Rząd chce walczyć z suszą podatkiem od deszczu. Polacy stracą tysiące złotych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Sierpnia 2020

Polski rząd chce walczyć z efektami zmian klimatu podniesieniem podatku od utraty retencji. Według projektu liczba nieruchomości objętych podatkiem wzrośnie 20-krotnie.

Za projekt odpowiada Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Tak zwany podatek od deszczu ma zostać zwiększony i rozszerzony na większą liczbę podmiotów płacących.

Walka z klimatem trwa

Zmiany klimatyczne stają się faktem. Naukowcy niemal codziennie informują o kolejnych skutkach zwiększonej ilości CO2 w atmosferze. Temperatura na świecie się podnosi, topnieją lodowce, a coraz więcej państw walczy z problemem suszy. Brak opadów dotkliwie odczuwają również Polacy, IMGW już wiosną ostrzegało, że latem czeka nas susza, której w naszym regionie świata nie spotkano od przynajmniej stu lat.

W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaW Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaCzytaj dalej

Naukowcy są zgodni, w celu uniknięcia nieodwracalnych zmian w klimacie należy powziąć zdecydowane kroki. Mowa tu przede wszystkim o przejściu na zeroemisyjny system produkcji. W tym celu zawiązał się nawet konglomerat wielkich firm na czele z Microsoftem, którego założycielem jest Bill Gates. Ich projekt zakłada współpracę między największymi producentami na całym świecie w celu usprawnienia transformacji na zeroemisyjny system. Polskie władze wolą jednak leczyć niż zapobiegać i mają swój własny pomysł na radzenie sobie ze skutkami efektu cieplarnianego, czyli suszą.

Podatek od deszczu, czyli tak naprawdę co?

Podatek od deszczu to tak naprawdę opłaty za usługi wodne związane z utratą naturalnej retencji tam, gdzie nie ma kanalizacji. Obecnie obowiązkowy podatek obowiązuje właścicieli nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, które są w 70 procentach zabudowane (a więc magazyny, biurowce, obiekty handlowe). Obecnie podatkiem od deszczu objętych jest 7 tysięcy działek, do skarbca Wód Polskich dzięki temu napływa 6,24 miliona złotych rocznie.

Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na SaharzeNaukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na SaharzeCzytaj dalej

Nowa ustawa znacząco zaostrzy przepisy. Podatek od deszczu będzie obowiązywał właścicieli działek od 600 metrów kwadratowych (słownie sześciuset) o zabudowie 50%. Koszty jakie poniosą właściciele wyniosą, według szacunków resortu, 1350 złotych. Same Wody Polskie dzięki zmianie ustawy o podatku od deszczu mają zyskiwać rocznie około 135 milionów złotych.

Środki na walkę z suszą i podtopieniami

Zebrane pieniądze według zapewnień resortu mają posłużyć na walkę z efektami suszy i powodzi. Resort planuje jednocześnie ułatwić procesy budowy inwestycji hydrotechnicznych, dzięki czemu łatwiej będzie wejść w posiadanie gruntów pod inwestycje retencyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientów
  2. Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze
  3. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla
  4. System elektroniczny miał rozwiązać problem korków na A1. Stoi się ponad godzinę

Następny artykuł