Samolot linii RyanAir startuje z pasa startowego na lotnisku.
Źródło: Wikipedia Commons

Wracają loty międzynarodowe. Musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Czerwca 2020

Kolejne obostrzenia związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2 są zdejmowane. Ostatnio w naszym kraju otwarto granice z państwami europejskimi w końcu wróciła możliwość podróży międzynarodowych z Polski. Wiążą się z nimi jednak konkretne zasady, które warto poznać zanim wybierzemy się na wakacje. 

Linie lotnicze wznawiają loty międzynarodowe dzisiaj, 17 czerwca. W związku z nowym rozporządzeniem, z Polski będziemy mogli polecieć do Szwajcarii oraz państw Unii Europejskiej za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Portugalii i Szwecji.

Podróże w dobie pandemii

Pandemia koronawirusa nakłada na nas sporo nowych zachowań, o których musimy pamiętać chcąc przemieszczać się między państwami Unii Europejskiej. Nie wszystkie kraje mają takie same zasady związane z obostrzeniami, nie do wszystkich dostaniemy się posiadając jedynie dowód osobisty lub paszport. Przed wyruszeniem w podróż warto się upewnić, czy jesteśmy w 100% przygotowani na podróż.

O czym warto pamiętać szykując się do podróży

Niektóre rzeczy są błahe, inne znowu nie tak oczywiste, a bardzo ważne. Zacznijmy od tych pierwszych. Sprawdź, czy Twój bilet jest ważny. Właściciele linii lotniczych przyznawali, że w czasie lockdownu na lotniska przychodzili podróżni, którzy danego dnia mieli lot i nie rozumieli, że cały ruch lotniczy jest wstrzymany. Jeżeli z dużym wyprzedzeniem planowaliśmy wylot, szczególnie poza granice Europy, to bardzo możliwe, że bilet po prostu nie będzie ważny. Po drugie, Unia Europejska, a w szczególności Strefa Schengen, przyzwyczaiła nas do podróżowania tylko z dowodem osobistym. W dobie pandemii niektóre państwa europejskie oprócz dowodu tożsamości będą wymagały od nas ważnego testu na obecność koronawirusa. Tak jest chociażby w przypadku Cypru. Niektóre kraje, jak USA, zabraniają przylotu osobom, które w przeciągu ostatnich dwóch tygodni przebywały na terenie wyszczególnionych krajów (w tym Polski).

O tym też nie można zapomnieć

Niektóre państwa chociaż pozwalają na przyloty do siebie osób zza granicy, to nie zdjęły w dalszym ciągu przymusowej kwarantanny. Po przylocie okazać się więc może, że przez 14 dni będziemy uziemieni w pokoju hotelowym. Warto mieć to na uwadze. Zmieniły się również zasady związane z bagażem podręcznym w samolocie. W tym przypadku najlepiej skontaktować się z liniami lotniczymi, z których korzystacie i tam się bezpośrednio zapytać o najnowsze rozporządzenia. Aby minimalizować kontakt z pracownikami lotniska korzystajmy z funkcji odprawy online. Sami również wydrukujmy sobie bilety lotnicze lub ściągnijmy je na telefon. Weźmy też swoje jedzenie, szczególnie w dłuższą podróż, linie lotnicze w obliczu pandemii często w całości rezygnowały z kateringu, tak ze względów bezpieczeństwa jak i oszczędności. Ostatnia rzecz, o której trzeba pamiętać to zostawienie włączonego nawiewu nad naszym miejscem. Dzięki temu cyrkulacja powietrza oczyszcza nasz “teren” w samolocie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na profilaktykę innych chorób. Może to nas słono kosztować
  2. Włosi zbadali dzieci i wpływ kwarantanny na ich życie. Wyniki są gorsze niż można było przewidzieć
  3. Hakerzy mogą z łatwością włamać się do tych kamerek. Setki tysięcy użytkowników może być podglądanych
  4. Olbrzymi przełom w walce z koronawirusem. Lek, który może zmienić świat, kosztuje około 25 zł

Następny artykuł