Źródło: Techgame materiały własne

Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

Kuba WielochKuba Wieloch
2 Października 2020

Tegoroczna zima może zaskoczyć wielu Europejczyków. Model matematyczny oszacował prawdopodobieństwo mroźnej i śnieżnej zimy. Jeżeli czekacie z utęsknieniem za białym krajobrazem w zimowych miesiącach, to mamy dobre wiadomości.

Biały puch pokrywający krajobraz, to obrazek, który jeszcze do niedawna nieodzownie kojarzył się nam zimą. Ostatnie lata jednak nie rozpieszczały entuzjastów zimowych sportów i lepienia bałwanów. Jest to spowodowane w głównej mierze postępującymi zmianami klimatycznymi, a dokładniej globalnym ociepleniem. Sporo jednak wskazuje na to, że tegoroczna zima może przywrócić przemijające już wspomnienia.

Apple wycofuje sprzęt ze sprzedaży. Szykuje się gigantyczna rewolucja, nikt się nie spodziewałApple wycofuje sprzęt ze sprzedaży. Szykuje się gigantyczna rewolucja, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Eksperci są jednomyślni


Eksperci twierdzą, że tegoroczna zima w Europie może być ponownie śnieżna. Jest to bardzo dobra wiadomość dla rynków energetycznych, które ostatnimi latami przeżywały głęboki kryzys, jako że przez wysokie temperatury w okresie zimowym znacznie spadło zapotrzebowanie na dogrzewanie budynków. Warto tu zaznaczyć, że zeszłoroczna zima była wyjątkowo ciepła i doprowadziła do poważnego załamania tego rynku, a straty były liczone na grube miliardy euro.
Ze względu na rekordowo ciepłe temperatury w zeszłoroczną zimę, zdecydowanie zmalała liczba tzw. dni grzewczych. Skorzystali na tym mocno właściciele domów, jak i zakładów przemysłowych, ponieważ zmniejszyły się diametralnie wydatki na energię grzewczą. Sporo jednak wskazuje na to, że producenci i traderzy zajmujący się branżą grzewczą mogą odkuć się jeszcze w tym roku.

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Niezwykłe planety wprawiły ich w osłupienieNaukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Niezwykłe planety wprawiły ich w osłupienieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najdziwniejsze odpowiedzi w "Jeden z dziesięciu". Aż trudno uwierzyć, że padły na wizji

2. Agnieszka Kotońska z “Googlebox. Przed telewizorem” przeszła ogromną metamorfozę. Fani są pod wrażeniem

Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące KsiężycaNaukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące KsiężycaCzytaj dalej

Europa może szykować się na śnieżne miesiące


Według najnowszych, długoterminowych prognoz pogody, opracowanych na podstawie matematycznego modelu Copernicus, czeka nas niezwykle śnieżna i mroźna zima. Rzecz jasna jest to porównanie dla lat ostatnich, w których śniegu poza terenami górskimi raczej nie mogliśmy uświadczyć. Jak wynika z informacji opublikowanych przez synoptyków z unijnego Copernicus Climate Change Service, tegoroczna zima może znacząco przełamać trend zimowego ocieplenia klimatu.

Model Copernicus


Matematyczny model oszacował procentową szansę na to, że w zimę zasypie nas spora ilość białego puchu. Model Copernicus podał dokładną wartość, która w zależności od daty wykonania badań i szeregu zmiennych wynosi między 40 a 50 procent. Tego typu wyliczenia powstają na podstawie złożonych danych, wynikających z kilku tysięcy punktów pomiarowych i zdjęć satelitarnych. Gdy algorytm otrzyma wystarczająco dużo informacji, jest w stanie obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych zmian pogodowych.

Jedna z najważniejszych aktualizacji w historii. Spotify dostało rewolucyjną funkcjęJedna z najważniejszych aktualizacji w historii. Spotify dostało rewolucyjną funkcjęCzytaj dalej

Jaka pogoda czeka nas w Polsce?


Warto tu jednak zaznaczyć, że prognoza jest ogólnoeuropejska, a oznacza to, że niekoniecznie cały kontynent zostanie dotknięty powiewem mrozu. Opady śniegu są najbardziej prawdopodobne w Skandynawii i to w ilości przekraczającej tzw. średnią historyczną. Niestety prognozy dotyczące innych krajów europejskich, w tym Polski są znacznie mniej dokładne. Według modelu, w naszym kraju może wystąpić zarówno śnieżna, jak i deszczowa zima.
Pozostaje nam jedynie czekać i wypatrywać zmian pogodowych. Nie zaszkodzi jednak zacząć szykować narty i zmienić opony w samochodzie. Warto być przygotowanym i nie dać zaskoczyć się zimie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśliwy z Holandii przypadkowo postrzelił kobietę pod Wieluniem. Kolejna tragiczna pomyłka na polowaniu
  2. Wyjątkowo do mięsa wrzuciła łyżkę ulubionej przyprawy, rodzina nie mogła uwierzyć w niebiański smak kotletów
  3. Playstation 5 jednak w 2021 roku? Gigantyczne problemy z dostawą nowej konsoli
  4. NASA uwieczniła coś bardzo dziwnego. Naukowcy aż przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli niezwykłą kometę
  5. W TVP gwiazda disco polo w roli naukowca. Absurd przekroczył wszelkie granice
  6. Nowe obostrzenia szybciej niż przypuszczano. Zapadła decyzja

Następny artykuł