Chmury burzowe, pioruny, błyskawice. Burza w mieście, domy, góry.
Źródło: Pexels

Upały i burze z gradem. Egzotyczna pogoda w Polsce

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Czerwca 2020

Niemal w całej Polsce termometry wskażą dzisiaj 30 stopni Celsjusza. Na południu do tego przechodzić będą gwałtowne burze z gradobiciem. Do tego bardzo silny wiatr. Pogoda w Polsce robi się coraz bardziej nieprzewidywalna.

Piątek i weekend zapowiadają się w Polsce iście egzotycznie. Będzie burzowo, deszczowo, miejscami będzie padał grad, a w całym kraju przewidywane są 30-stopniowe upały.

Burzowe południe Polski

W południowym pasie naszego kraju będą się w piątek przetaczać gwałtowne burze z gradem, towarzyszyć im będzie porywisty wiatr. Niebezpieczne warunki pogodowe będą utrzymywały się od Lubaczowa i Przemyśla, przez Tarnów i Kraków, na Raciborzu kończąc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Taki stan rzeczy utrzyma się aż do niedzieli i ma związek z napływem gorącego i wilgotnego powietrza z terenów Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego.

Gwałtowne ulewy i i silny wiatr zdominują większą część Polski

IMGW ostrzega przed lokalnymi podtopieniami związanymi z obfitymi opadami deszczu. Lokalnie może spaść do 30mm opadów, a grad może osiągnąć średnicę 3 cm, co może doprowadzić do uszkodzeń dachów, karoserii samochodów i upraw. Sprawy nie będzie ułatwiał porywisty wiatr, który osiągnie prędkość 90km/h. Możliwe są przerwy w dostawach prądu ze względu na zerwania linii wysokiego napięcia. W niektórych rejonach Polski opady mogą wynieść nawet do 60mm, grad osiągnie średnicę 5 cm, a wiatr będzie wiał z prędkością 100 km/h.

Upał również będzie groźny

Gdyby tego było mało, to do burz, gradobicia, obfitych opadów i silnego wiatru dołóżmy jeszcze niebezpieczne upały. Na terenie prawie całej Polski słupki rtęci wskażą dzisiaj 30 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością sprawi, że będzie parno i duszno. Sytuacja nie zmieni się też w nocy, wtedy synoptycy przewidują, że wilgotne powietrze będzie stało, dzisiejsza noc w Polsce zapowiada się egzotycznie. Zachęcamy do picia dużej ilości wody, aby odpowiednio nawadniać organizm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawałnice nad Polską. IMGW ostrzega, setki akcji strażaków
  2. Mieszkańcy 5 województw muszą mieć się na baczności. Nawałnice oraz gradobicia w środę
  3. Burze nie odpuszczą. Nawałnice czekają nas w 5 województwach
  4. IMGW wydało żółte alerty dla 7 województw. Nadciągają burze z gradem

Następny artykuł