Burza z piorunami
Źródło: Pixist

Ogromne burze nadciągają z Niemiec. W 10 województwach będzie niezwykle niebezpiecznie

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
13 Czerwca 2020

Jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, pogoda w ciągu kilku najbliższych godzin może być niezwykle niebezpieczne. Eksperci postanowili wydać ostrzeżenia dla 10 województw. W niektórych miejscach są to alerty drugiego stopnia, taka sytuacja nie wydarzyła się od dawna. 

Jak donoszą synoptycy z IMGW bardzo niebezpieczne zjawiska meteorologiczne pojawią się na terenie 10 województw w naszym kraju. Zakres ostrzeżeń może zostać każdej chwili rozszerzony. Możemy spodziewać się nawałnic z wiatrem do 100 km/h, ulew, a nawet trąb powietrznych.

Zakres ostrzeżeń

Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia przed burzami z gradem dotyczą całego pasa południowego. Chodzi o województwa: lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, ale również o południowe powiaty województw: wielkopolskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego. Ostrzeżenia - wyższego - 2. stopnia IMGW wydał dla Szczecina i południowych powiatów woj. zachodniopomorskiego oraz północnych woj. lubuskiego, a także zachodniej części woj. dolnośląskiego.

Miejscami możliwe trąby powietrzne

Gwałtownym burzom będą towarzyszyły obfite ulewy. Podczas gwałtownych popołudniowych burz z intensywnymi opadami deszczu, możemy spodziewać się wiatru osiągającego w porywach nawet 100 km/h. Burze mogą przyjmować charakter lokalnych, niebezpiecznych nawałnic. Eksperci alarmują, że miejscami możemy spodziewać się pojawienia trąb powietrznych. Pierwsze komórki burzowe utworzą się na granicy WIelkopolski, Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

Co oznacza drugi stopień ostrzeżeń

Drugi (z trzech stopni ostrzeżeń) oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność i śledzenie komunikatów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska aleja tornad. IMGW ostrzega zagrożone województwa
  2. Choroba, która może się rozwijać nawet miesiąc po przebyciu COVID-19. Dotyczy tysięcy chorych
  3. Genetycznie modyfikowane komary zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego
  4. Lockdown doprowadził do pojawienia się innej choroby. Jej śmiertelność jest wyższa

Następny artykuł