pogoda
Źródło: Unsplash

Naukowcy chcą panować nad pogodą. Aż ciężko uwierzyć czego dokonali, ogromna rewolucja

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Listopada 2020

Naukowcy od lat ostrzegają o tym, jak bardzo burze potrafią być niebezpieczne. Trwają prace nad wynalazkiem, który pozwoli nimi sterować. Wszystko za pomocą odpowiednio stworzonego lasera. Okazuje się, że taka technologia może stać się czymś rewolucyjnym.

Od dziecka słyszymy, że w razie burzy nie należy chować się pod drzewami czy w pobliżu wysokich obiektów, bo ściągniemy na siebie pioruny. Okazuje się, że naukowcy pracują nad technologią pozwalającą "sterować" piorunami. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale może okazać się kluczowe dla bezpieczeństwa.

Jaka pogoda dzisiaj? Burza bez opadów

O ile zwykłe burze mogą stanowić potencjalnie niebezpieczne zjawisko atmosferyczne zagrażające nie tylko różnym obiektom, ale i ludziom, sytuacja jawi się na jeszcze bardziej dramatyczną w przypadku tzw. "suchych burz". Wtedy może dojść do olbrzymich katastrof naturalnych.

Konsola Xbox One na Black Friday, już wiemy gdzie jej szukać. Można zaoszczędzić sporo pieniędzyKonsola Xbox One na Black Friday, już wiemy gdzie jej szukać. Można zaoszczędzić sporo pieniędzyCzytaj dalej

No bo w końcu padający deszcz stanowi nie jako barierę ochronną dla tego, co znajduje się na ziemi. Problem w tym, że w przypadku suchych burz żadnego deszczu nie ma. Prowadzi to do sytuacji, gdy suche listowie znajdujące się na ziemi może się zapalić pod wpływem uderzenia w nie pioruna.

Nie trzeba dodawać, że prowadzi to do wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, na czele z pożarami lasów stanowiącymi zagrożenie dla lokalnej fauny i flory oraz ludzi. W końcu tegoroczne pożary w Australii okazały się aż tak niebezpieczne właśnie przez formowanie się suchych burz.

Laser receptą na bezpieczeństwo

Naukowcy postanowili zadać sobie pytanie - co by było, gdyby dało się sterować piorunami? Potencjalnie jest to pomysł genialny w swojej prostocie - można byłoby wymierzyć uderzenie tak, aby nie trafiło w obszar zagrożony ewentualnym pożarem. Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w "Nature Comunications".

Przetestowali nowe telefony i aż zamarli. iPhone pozostał w tyle, zaskakujące zestawieniePrzetestowali nowe telefony i aż zamarli. iPhone pozostał w tyle, zaskakujące zestawienieCzytaj dalej

Co ciekawe, nie są to pierwsze badania mające wykazać możliwość sterowania pogodą w ten sposób. Już wcześniej naukowcy wykorzystywali bardzo silne lasery do sterowania piorunami. Problem w tym, że ta metoda okazywała się zarówno niebezpieczna, jak i kosztowna oraz niekoniecznie zawsze skuteczna.

Choć nowe badania naukowców przeprowadzone zostały wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, mogą okazać się kluczowe do wymyślenia nowych technologii. Oczywiście nie wszyscy mogą równie pozytywnie oceniać starania "zabawy w sterowanie pogodą", jednak cel jest tu godny podziwu, gdyż naukowcy chcą w ten sposób zagwarantować bezpieczeństwo na olbrzymich obszarach.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Wszyscy mówią o jego skuteczności. Niesamowite działanie naparu z liści laurowych i jabłek

Zabawa w Zeusa

Naukowcy w swoich badaniach wyjaśniają, że nowa (być może nawet przełomowa) metoda zakłada wykorzystanie tzw. laserowej wiązki holowniczej, która jest pusta w środku. Można ją więc porównać do rurki z kremem bez kremu w środku. Albo, jeżeli nie za bardzo lubicie kulinarne porównania, bardzo długiej rury.

Naukowcy aż osłupieli, gdy zrozumieli co widzą. Zaobserwowali zderzenie dwóch gwiazd neutronowych, nie spodziewali sięNaukowcy aż osłupieli, gdy zrozumieli co widzą. Zaobserwowali zderzenie dwóch gwiazd neutronowych, nie spodziewali sięCzytaj dalej

Dzięki jej wykorzystaniu możliwe okazuje się ogrzanie mikrocząstki obecne w powietrzu i "przesunąć" je do konkretnego punktu, aby to właśnie tamto miejsce stało się atrakcyjne dla nadchodzących piorunów. Gdyby używać lasera o mocy zaledwie kilkuset miliwatów, stałoby się możliwe sterowanie pogodą tak, jak chciałby tego człowiek. Jeżeli do lasera dodamy jeszcze cząstki grafenu, potencjalnie mogłoby to obniżyć sam próg wyładowania.

Łyżką dziegciu w tych doniesieniach jest niestety fakt, że na razie przeprowadzono testy odbywające się wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Potrzeba więc ich znacznie więcej, w tym takich, które rzeczywiście wykażą potencjał nowego rozwiązania. Liczymy, że metoda się sprawdzi i doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa burzowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ma 70 lat i schudła blisko 60 kilogramów. Teraz przeszła kolejną spektakularną metamorfozę
  2. Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łez
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Wyciekły wstrząsające szczegóły śmierci Dawida Kosteckiego. Znamy treść jego tajemniczego listu
  7. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni

Następny artykuł