Pogoda lato 2020 w Polsce
Źródło: Unsplash

Naukowcy nie mają wątpliwości. Lato będzie jednym z najgorętszych od dawna

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Czerwca 2020

Jak ma wyglądać pogoda w wakacje? Meteorolodzy nie byli do końca zgodni, jednak ostatecznie nie ma wątpliwości - to będą jedne z najcieplejszych miesięcy od dłuższego czasu. Mimo wszystko, pojawiać się mogą również deszcze, a nawet burze.

Meteorolodzy starają się jednoznacznie wskazać pogodę, jaka czeka nas w najbliższych miesiącach. Okazuje się, że to mogą być najcieplejsze od wielu lat.

Pogoda na lato 2020 w Polsce

Znaczna część prognoz meteorologów dotyczących lata się ze sobą pokrywa, choć nie w pełni. Ogólny zarys miesięcy wakacyjnych w Polsce w tym roku wygląda jednak podobnie - będzie ciepło, miejscami nawet bardzo, jednak wystąpią również burze, deszcze, a w niektóre noce czy poranki nawet przymrozki. "Prognoza na 2020 sprawi, że rok ten umieszczony zostanie wśród sześciu najcieplejszych odnotowanych lat, które miały miejsce od 2015 r" - twierdzi Doug Smith, pracownik naukowy Met Office cytowany przez eska.pl. Na wysokie temperatury wpływ na wiele czynników, na czele ze zmianami klimatycznymi, ociepleniem klimatu czy ogólnokrajową suszą, która w tym roku jawi się na jedną z najpoważniejszych od lat.

Pogoda w czerwcu

Wygląda na to, że czerwiec okaże się najcieplejszym miesiącem w tym roku. Wszyscy, którzy źle znoszą temperatury muszą przygotowywać się na nadejście temperatur oscylujących codziennie w okolicach 30 stopni Celsjusza w drugiej połowie miesiąca. Nie zabraknie również dni, gdy temperatury będą wyższe, niż średnia 30 stopni w dzień. W końcu do tej pory czerwiec wygląda "nie tak źle" - były chłodniejsze dni, a nawet burze czy deszcze. To się jednak zmieni, gdy skończą się majowe deszcze. Ma być również sucho, niebo będzie bezchmurne, co jedynie spotęguje odczuwalne temperatury. Naukowcy przewidują, że jedynie w okolicach 20 czerwca mogą wystąpić nagłe i krótkie deszcze.

Pogoda w lipcu

Według serwisu TwojaPogoda lipiec zaprezentuje nam niezwykle zróżnicowaną pogodę. Mimo, iż z pewnością będą dni, gdy temperatura osiągnie powyżej 30 stopni, średnia całego miesiąca wynosić ma 20-24 stopnie Celsjusza, więc jest to całkiem niezła wiadomość dla wielbicieli średnich temperatur. Nie zmienia to faktu, że niektóre poranki i noce mogą być zaskakująco chłodne, więc najlepiej zabrać cieplejsze ubrania czy koce w razie wyjazdów pod namiot. Pierwsza połowa lipca będzie znacznie cieplejsza, niż druga, gdy coraz częściej kształtować się będą burze, a co za tym idzie - zwiększy się częstotliwość opadów deszczu. Trzeba się jednak przygotować na niebezpieczne warunki pogodowe. "Wraz z opadami nadchodzić będą fale dużego, nagłego ochłodzenia, z dnia na dzień nawet o 20 stopni. Towarzyszące im burze będą aktywne, z gradobiciami i wichurami. Będą szkody materialne i zagrożenie dla zdrowia i życia. Pod tym względem nie będą to spokojne wakacje" - informuje TwojaPogoda.

Zobacz także:

  1. Powodzie, burze, tornada i plagi komarów. Zmiany klimatyczne zaczynają dawać się we znaki
  2. Chińczycy chwalą się, że stworzyli skuteczną szczepionkę. "Po podaniu naszej szczepionki pojawiają się przeciwciała"
  3. Naukowcy znaleźli sposób na globalne ocieplenie. Klucz do sukcesu, to piasek
  4. Polska aleja tornad. IMGW ostrzega zagrożone województwaNastępny artykuł