Podtopienia widziane z mostu kolejowego. Wysoki poziom wody w małym miasteczku, drzewa, zalane domy.
Źródło: Wikipedia Commons

Poziom wody niebezpiecznie się podnosi. Zagrożonych jest 13 województw 

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Czerwca 2020

Wraz z nasileniem się opadów na ternie Polski, wzrasta ryzyko podtopień i wylewania rzek. IMGW ostrzega, że w głównych rzekach w kraju odnotowuje się już niebezpiecznie wysokie poziomy wody. Na razie zagrożone są południowe rejony Polski, ale sytuacja szybko przejdzie na resztę kraju.  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia związane z niebezpiecznym poziomem wody, łącznie, dla 1cznie, dla 13 województw.

Co oznaczają te ostrzeżenia

Alert pierwszego stopnia ostrzega przed wystąpieniem niebezpiecznych warunków pogodowych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla życia i zdrowia. Alert drugiego stopnia zapowiada występowanie jeszcze bardziej niebezpiecznych warunków, które mogą stworzyć duże zagrożenie dla życia i zdrowia oraz wywołać duże straty materialne. W obydwu przypadkach IMGW zaleca pozostanie w domach i śledzenie informacji meteorologicznych.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed niebezpieczną pogodą

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla północnej części województwa podlaskiego, południowej części województwa łódzkiego, a także w części Wielkopolski. Opady mogą wynieść lokalnie do 40 mm, a wiatr będzie wiał z prędkością 80 km/h. Alert drugiego stopnia dotyczy przede wszystkim wschodnich i północnych części kraju. Tam wiatr może osiągnąć prędkość 100 km/h, a opady wyniosą do 60 mm.

Mapa przedstawiająca zagrożenie hydrologiczne w Polsce. Mapa stworzona przez IMGW.

Alert hydrologiczny dla 13 województw

Ponadto, w województwie dolnośląskim może dojść do obfitych opadów. To właśnie intensywne opady sprawiają, że IMGW ostrzega również przed podtopieniami. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w województwie dolnośląskim, gdzie poziom rzek przekracza stan ostrzegawczy. Przekroczenie tych stanów prognozowane jest również w województwach: opolskim i śląskim, gdzie przepływa Odra. Tam wydane zostały alerty drugiego stopnia. Na dniach poziom wody niebezpiecznie będzie wzrastał również w województwie mazowieckim, podlaskim, łódzkim, wielkopolski, większej części opolskiego i dolnośląskiego, a także w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, zachodnio-pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim i północnej części województwa lubelskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. O krok od tragedii. W Krakowie wyjątkowe zjawisko pogodowe rozerwało balon widokowy
  2. Burze z gradem i podtopienia w dużej części Polski. IMGW i RCB ostrzegają przed ogromnym zagrożeniem
  3. Dron niszczy gniazdo szerszeni. Niesamowite nagranie
  4. Oficjalne oświadczenie PKW: W tych gminach zagłosujemy tylko korespondencyjnie

Następny artykuł