Pilne techgame
Źródło: Techgame

Sytuacja w kraju jest dramatyczna. Setki tysiące Polaków dostały alert RCB, w nocy będzie tylko gorzej

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
22 Czerwca 2020

Sytuacja w naszym kraju powoli staje się dramatyczna. Z całej Polski napływają doniesienia o kolejnych zalanych miastach i miejscowościach. W większej części kraju deszcz pada od kilkunastu godzin. Warszawa, Łódź, to tylko niektóre z miast w których sytuacja jest bardzo ciężka.

W mediach społecznościowych możemy znaleźć setki zdjęć z zalanych miejsc. Wygląda to naprawdę dramatycznie. Samochody stoją zalane często do wysokości masek.

Alert RCB

Tysiące z nas otrzymało alert RCB mówiący o tym, że w nocy czekają nas kolejne burze i ulewy. Wygląda na to, że pogoda nam nie odpuści. Możemy w nim wyczytać, że sytuacja będzie tylko gorsza. Pogoda ostatnimi dniami nas nie rozpieszcza. IMGW wydało serię specjalnych komunikatów mówiących o burzach i ulewach. Kolejne miasta są wręcz zalewane. Dramatyczne obrazy możemy znaleźć w mediach społecznościowych. Strażacy w Polsce interweniowali już kilka tysięcy razy. W województwie małopolskim wydano alert trzeciego stopnia. Jest to najwyższy możliwy. Świadczy on o tym, że w tym województwie sytuacja może być katastrofalna. Możemy spodziewać się podtopień, które stworzą zagrożenie życia ludzi.

Najwyższy stopień zagrożenia

Trzeci stopień alertu obejmuje woj. małopolskie (poza wspomnianym powiatem gorlickim, a także poza powiatem miechowickim i proszowickim), a także południowe powiaty woj. śląskiego (pszczyński, cieszyński, bielski, Bielsko-Biała oraz żywiecki). Prognozowana wysokość opadów to miejscami od 50 do 80 mm, lokalnie do nawet 100 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h. Setki tysiące Polaków otrzymało również sms-a z alertem RCB. Możemy z niego wyczytać, że sytuacja pogodowo-hydrologiczna w nocy będzie tylko gorsza. Skutki takich potężnych opadów mogą być katastrofalne. Poniżej możecie znaleźć treść alertu:Alert RCB

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zalane miasta i szpitale. Ostatnia noc w Polsce okazała się wyjątkowo katastroficzna, ponad 1,6 tys. interwencji
  2. Ulewy przesuwają się na północ. Kompletnie zalane miasto na Mazowszu
  3. Czy grozi nam fala powodziowa? IMGW podaje statystyki z weekendowych nawałnic i prognozuje pogodę na resztę tygodnia
  4. IMGW wydało alert najwyższego stopnia. Pogoda w Polsce jest szalenie niebezpieczna
Następny artykuł