Pioruny nad miastem w nocy.
Źródło: Wikipedia Commons

Burze w dużej części kraju. IMGW ostrzega kolejne województwa

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Czerwca 2020

W ostatnim czasie przez Polskę przechodzą burzowe fronty atmosferyczne, które stwarzają bardzo duże niebezpieczeństwo. Sytuacja jest szczególnie groźna na południu kraju, gdzie dochodzi do zalewania miast, podmywania dróg, a silny wiatr łamie i przewraca drzewa. We wtorkowy poranek IMGW wydało nowy komunikat.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zniósł między innymi ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami i silnym deszczem dla województwa mazowieckiego.

Ponad 2 tysiące interwencji

Poniedziałek szczególnie ciężki był dla mieszkańców południa Polski i pracujących tam strażaków. Straż pożarna odnotowała ponad 2000 interwencji w przeciągu wczorajszego dnia, a w przeciągu ostatniej doby prawie 4 tysiące. Interwencji dotyczących pożarów było jedynie 133. Reszta dotyczyła usuwania skutków burz, ulew i silnego wiatru.

Najnowsze informacje od IMGW

Eksperci z IMGW mają ostatnio pełne ręce roboty. Sytuacja pogodowa w Polsce sprawia, że wiele regionów narażonych jest na bardzo niebezpieczne warunki atmosferyczne. We wtorek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dla województwa podkarpackiego, podlaskiego, wschodnich powiatów woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Na Lubelszczyźnie występuje alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Będzie padało i wiało

Rejony, w których IMGW ogłosiło ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia mogą spodziewać się występowania silnego wiatru (do 70 km/h) oraz intensywnych opadów deszczu, którym towarzyszć będą burze. Lokalnie spadnie również grad. W związku z fatalnymi warunkami atmosferycznymi w poniedziałek zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania podjęto temat szkód wywołanych przez burze i deszcz. Straty w infrastrukturze gminnej szacuje się obecnie na 17 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Eksperci alarmują cały świat. Czegoś takiego nie widziano od 50 lat
  2. Panika w chorwackim kurorcie. Rekin podpłynął niebezpiecznie blisko, udało się go nagrać
  3. Ruszyła wypłata 6000 zł od rządu. Skorzystają tysiące Polaków, jeden warunek
  4. Ulewy przesuwają się na północ. Kompletnie zalane miasto na Mazowszu

Następny artykuł